banner39

Atina'da Müslüman mezarlığına nihayet izin çıktı

Yunanistan başkenti Atina'da hükümetin talebi üzerine 20 dönümlük Müslüman mezarlığı tahsisi edilmkesine izin çıktı.

Avrupa 08.04.2016, 12:16 08.04.2016, 13:11
Atina'da Müslüman mezarlığına nihayet izin çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Atine'da yılalrdır izin verilmeyen Müslümna meazerlığına nihayet izin çıktı.. Yunanistan Kilisesi, başkent Atina'da kendisine ait bir alanda Müslüman mezarlığı için yer ayırma kararı aldı.

Yunanistan Kilisesi yüksek kurulu San Sinod'dan yapılan açıklamada, daha önce Shistos Belediyesine mezarlık yapılması için devredilen arazinin bir bölümünün Müslüman mezarlığı olarak tahsis edilmesinin kararlaştırıldığı bildirildi.

Açıklamada, "Hükümetin talebi üzerine, Kilisenin 1992 yılında devrettiği ve bugün Shistos Belediyesi mezarlığı olarak kullanılan arazinin 20 dönümünü Müslümanların defni için tahsis edilmesine" katkı yapılacağı belirtildi.

Yunanistan'da, başkent Atina ve çevresinde yaşayan Müslümanlar için cami ve mezarlık bulunmuyor. Müslüman cenazeleri Türk azınlığın Batı Trakya'daki mezarlıklarına defnediliyor ya da maliyetli olsa da Müslüman ülkelere gönderiliyor. Atina'da yaşayan Müslümanlar toplu ibadetlerini özel mekanlarda ya da açık alanlarda yapıyor.

Atina'da cami inşa edilmesi konusunda, meclisin bu yönde karar almasına ve Kilise'nin destekleyici açıklamasına rağmen bugüne kadar herhangi bir somut adım atılmadı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?