banner15

Atina'daki Fethiye Camii restore ediliyor

Yunanistan'ın başkentindeki müslümanların bir camiye kavuşup kavuşmayacağı hala belli değil

Atina'daki Fethiye Camii restore ediliyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Atina'daki Fethiye Camisi, başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan ziyareti sırasında dile getirdiği cami sıkıntısı ile ilgili uyarının hemen ardından restorasyona alınıyor.

Camii içinde depolanmış antik eserler kısa süre içinde uzaklaştırıldıktan sonra Osmanlı dönemine ait bu camii restore edilecek.

1989'dan bu yana restorasyon kapsamında yer almasına rağmen atıl durumda bırakılan caminin ibadete açılıp açılmayacağı belli değil. Yunan basını restorasyonu "Trabzon'daki Sümela Manastırı'nda ayin yapılmasına karşı Yorgos Papandreu'nun Tayyip Erdoğan'a hediyesi" olarak niteliyor.

Son 3-4 haftadır cami içindeki eski eserlerin çıkarıldığı ve bu taşıma işleminin bir kaç hafta daha devam edeceği bildirildi.

Fethiye Camisi, Yunanistan'da bulunan 40'tan fazla cami, 17 hamam, 4 bedesten, mezarlıklar, kaleler, depolar gibi Osmanlı eserleri arasında bugüne en iyi durumda ulaşabilenlerden biri.. 1456'da inşa edilen Fethiye Camisi, 1834 yılında Atina, Yunan devletinin başkenti olduktan sonra 20. yüzyılın başlarına kadar askeri ekmek fırını olarak kullanıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2010, 15:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48