banner15

Atina'daki Osmanlı Camii'nde yeniden ezan sesi

Atina’da bulunan en eski Osmanlı eseri Fethiye Camii’nin restorasyonu Kasım ayında btiyor. Fethiye Camii'nden uzun yılların ardından yeniden ezan sesi duyulacak

Atina'daki Osmanlı Camii'nde yeniden ezan sesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan'ın başkenti Atina'nın merkezinde bulunan Fethiye Camii restorasyonunda sona gelindi. Restorasyonu tamamlanan cami Kasım ayında ibadete açılacak.

Yunanistan, 1458 yılında inşa edilen başkent Atina’daki en eski Osmanlı eseri durumundaki Fethiye camiinin restoresini bitirmek üzere.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakan olduğu 2010 yılında, Atina ziyareti sırasında dönemin Başbakanı Yorgo Papandreu’dan caminin restore edilmesini talep etmiş, Papandreu’dan olumlu cevap almıştı.

Fethiye camii, Fatih Sultan Mehmet'in 1458 yılında Atina'yı fethi anısına inşa edilmişti. Uzun yıllardan bu yana son cemaat yerinin yıkılmaması için çelik konstrüksiyonla ayakta tutulmaya çalışılan Fethiye camii, Atina'daki en eski Osmanlı eseri olarak biliniyor. 

FATİH'TEN MİRAS ATİNA FETHİYE CAMİİ

Kaynaklarda yer alan bilgilere göre Atina Fethiye camii, 1458 yılında Fatih Sultan Mehmet'in şehri fethetmesinin anısına inşa edilmiş. Medrese, mescid, hamam gibi Osmanlı eserlerinin bulunduğu bölgede yer alan Fethiye cami, ülkenin sembolü Akropolis eteklerinde bulunuyor. Fethiye camiine yaklaşık 300 metre uzaklıkta bugün Yunanistan El Sanatları Müzesi olarak hizmet veren ikinci Osmanlı camisi Mustafa Ağa (Voyvoda) yer alıyor.

Dikdörtgen plâna göre inşa edilen Fethiye cami, ana kubbe, ana kubbeyi destekleyen dört yarım kubbe ve ana kubbeyi taşıyan 4 sütundan oluşuyor. 4 daha küçük kubbe ise caminin dört bir köşesine yerleştirilmiş. Son cemaat yeri, dört mermer sütun üzerine oturan 5 kubbeden oluşuyor. Sade mermer kapı, Osmanlı motifleriyle süslenmiş. Cami girişinin sağına ve son cemaat yerine bitişik yerleştirilen çeşmedeki süslemeler de dikkat çekiyor.

Roma Agorası içerisinde şirin yapısıyla bir köşede yer alan Fethiye camiinin minaresi yıkılmış. Minarenin yerden yaklaşık bir buçuk metre yükseklikteki temel duvarları 5 basamağıyla yerinde duruyor.

Yunanistan'ın bağımsızlığı sonrası Fethiye camii, önce okul daha sonra farklı amaçlar için kullanılmış. Bir dönem şehrin hapishanesi olarak hizmet veren cami, kışla mekânı da olmuş. 1890 yılından önce un ambarı, 1935 yılına kadar ise uzun yıllar ordunun ekmek fırını olarak çalışmış.

YIKMA KARARINA TÜRKİYE'DEN İTİRAZ

Fethiye cami, 1935 yılında yıktırılmak istenmiş ancak Türk hükümetinin yaptığı girişimler nedeniyle bundan vazgeçilmiş.Fethiye camiinin dış duvarlarına dayalı çok sayıda Osmanlı mezar taşı bulunuyor.
Fethiye cami, 1963 yılından içinin boşaltıldığı 2011 yılına kadar arkeolojik eserler deposu olarak kullanıldı. Başbakan Erdoğan’a verilen restorasyon sözü üzerine 2011 yılında boşaltılarak restorasyon çalışmalarına hazır hale getirilmişti. Uzun yıllar kaderine terk edilen ecdad yadigârı Fethiye camisinin restorasyonuna ilişkin ilk talep, 2006 yılında Başbakan Erdoğan tarafından dile getirilmişti.
Yunanistan’da şimdiye kadar 40’tan fazla Osmanlı camisi, 17 hamam, 4 bedesten, kale ve mezarlık restore edildi.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2016, 15:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35