banner15

Atina'nın emeklilere ikramiyesi AB'yi kızdırdı

Yunanistan'da hükümetin emeklilere bir defaya mahsus ikramiye verme kararı alacaklılarının tepkisini çekti.

Atina'nın emeklilere ikramiyesi AB'yi kızdırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tasarruf tedbirleri kapsamında planladığından fazla kaynak sağlayan Yunan hükümeti emeklilere Noel ikramiyesi verme kararı aldı. Ancak bu karar, Yunanistan’a ağır kemer sıkma politikalarını kabul ettiren alacaklılarının tepkisini çekti.

AB Liderler Zirvesi’nin gerçekleştirildiği Brüksel’de basın toplantısı yapan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, ‘mali disiplinin bir kez bozulmasının Yunanistan'ın kurtarma planındaki ekonomik hedeflerinde şaşmaya yol açmayacağını’ söyledi. Çipras, “Bu adımların programı da, 2016 faiz dışı f azla hedefini de tehlikeye atmayacağını ve 2017 ile 2018 yıllarına da mali bir etki yapmayacağını vurgulamak isterim” dedi.

Yunan tarafı, emeklilere verilecek 617 milyon euro’luk ikramiyenin, tasarruf tedbirleriyle elde edildiğini belirtti. Buna rağmen, Almanya başta olmak üzere çok sayıda AB ülkesi Yunanistan’a tepki gösterdi. Brüksel, Atina’ya kısa süreli borç erteleme imkanı sunma planlarından vazgeçtiklerini açıkladı.

Çipras’ı destekleyen tek isimse Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande oldu. Hollande Brüksel’de yaptığı açıklamada, ‘Yunanistan'ın egemen kararlar almasını engellemenin yanlış olduğunu’ söyledi. Fransa Maliye Bakanı Michel Sapin de Çipras'ın ikramiye kararını anlayışla karşıladığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2016, 14:46
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48