banner39

Atina'nın ibadete kapalı camileri

Asırlarca Osmanlı hakimiyetinde kalan Atina, Avrupa'da camisi olmayan tek başkent. Bugüne ulaşmayı başaran camiler farklı şekillerde kullanılıyor

Avrupa 04.08.2016, 14:34 04.08.2016, 14:38
Atina'nın ibadete kapalı camileri

Dört asrı aşkın bir süre Osmanlı hakimiyetinde kalan Atina, Osmanlı eserleri bakımından zengin bir mirasa sahip. Bugün hala ayakta olan bu eserler, paylaşılan ortak geçmişe işaret ediyor.

Atina'daki en iyi korunmuş Osmanlı eserlerden biri Cizdaraki Camii. Atina voyvodası Cizdaraki Ağa tarafından 18’inci yüzyıl sonunda inşa ettirilen cami, Atina'nın Osmanlı'dan kopmasından sonra depo, hapishane ve ordu bandosunun kışlası olarak kullanıldı. Mabed şimdi halk sanatları müzesi olarak kullanılıyor. 

Cizdaraki Camii'nin hemen yanı başında bulunan Fethiye Camii'nin restorasyonu ise devam ediyor. Fatih Sultan Mehmet'in Atina'yı ziyaretinden sonra inşa edilen cami, Atina'daki en eski Osmanlı eseri olarak biliniyor. Bir süre tarihi eser deposu olarak kullanılan caminin, restorasyon çalışmaları bittikten sonra ziyaretçilere açılması bekleniyor.

Milattan önce 1’inci yüzyılda astronom Andronikos Kirestes tarafından yapılan rüzgar kulesi de Osmanlı izleri taşıyan eserler arasında. Kulenin, Osmanlı döneminde tekkeye dönüştürüldüğü, Cuma günleri dini toplantılara ev sahipliği yaptığı biliniyor.

Rüzgar kulesinin karşısındaki medrese yüzyıllar önce bir eğitim merkeziyken, bugün o koca yapıdan geriye kalan sadece bir giriş kapısı. 1721 yılında Mehmet Fahri tarafından yaptırılan medrese, Yunanistan bağımsızlığını kazandıktan sonra 1836'da ceza evine dönüştürülmüştü. Bugün ise kapısının üzerindeki bu kitabe ile Osmanlı'nın miraslarından biri olarak başkentte var olmaya devam ediyor.

Yine Atina'nın merkezindeki önemli Osmanlı eserlerinden biri de Abid Efendi Hamamı. Atina'yı 1677 yılında ziyaret eden Evliya Çelebi'ye göre, Atina'da görülmeye değer üç hamam vardı. Bunlardan biri de Abid Efendi Hamamıydı. 17’nci yüzyılda inşa edilen yapı 1965 yılına kadar hamam olarak hizmet verdi, şimdi ise çeşitli sergilere ev sahipliği yapıyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?