banner39

Atina'nın ilk camisinin inşaatı başlıyor

Yunanistan'ın başkenti Atina'da yapılması kararlaştırılan ilk caminin inşaatı gelecek hafta başlıyor

Avrupa 12.10.2016, 18:16 12.10.2016, 18:19
Atina'nın ilk camisinin inşaatı başlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan'ın başkenti Atina'da yapılması kararlaştırılan ilk caminin inşaatıgelecek hafta başlıyor.

İnşaatı üstlenen konsorsiyumdaki dört şirketten biri olan INTRAKAT firmasından yapılan açıklamada, cami inşaatı için gelecek hafta ilk kazmanın vurulacağı belirtildi.

Açıklamada, net tarihin güvenlik sebebiyle verilmediği ifade edildi.

Yunanistan Altyapı, Taşımacılık ve İletişim Bakanlığı ile sözleşme imzalayan konsorsiyumun, inşaatı Nisan 2017'de tamamlaması planlanıyor.

AVRUPA'DA CAMİSİ BULUNMAYAN TEK BAŞKENT

Yunan devleti tarafından finansmanı sağlanacak cami inşasının, yaklaşık 887 bin avroya mal olacağı açıklandı. Cami yapımının önünü açan son yasal düzenleme ağustos ayında mecliste onaylanmıştı.

Avrupa'da camisi bulunmayan tek başkent olan şehirde mevcut plana göre cami inşası için ilgili karar 10 yıl önce verilmesine rağmen, hukuki itirazlar ve bürokratik engeller sebebiyle inşa süreci başlayamamıştı.

MİNARESİ OLMAYACAK

Atina banliyölerinden Votanikos bölgesindeki Eleona semtinde, Yunanistan Deniz Kuvvetlerinin mülkiyetindeki 17 dönümlük arazide eski bir hangardan dönüştürülecek olan caminin minaresi olmayacak.

Atina'da cami inşa edilmesi ise ilk kez 1976'da kararlaştırılmıştı. Buna rağmen, aşırı milliyetçi çevrelerle bir kısım fanatik din adamları tarafından gösterilen şiddetli tepkilerin etkisiyle proje sürekli sürüncemede kalmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?