banner39

Atina'ya cami tasarısı onaylandı

Atina'da yapılması kararlaştırılan ibadet yeri ile ilgili yasa tasarısı kabul edildi

Avrupa 04.08.2016, 17:27 04.08.2016, 17:35
Atina'ya cami tasarısı onaylandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan’ın başkenti Atina’da, Müslümanlar için yapılması kararlaştırılan ibadet yeri ile ilgili yasa tasarısı mecliste onaylandı.

Yenilenebilir yeni enerji kaynaklarının desteklenmesi ve dağıtımıyla ilgili torba yasa tasarısı kapsamında bugün parlamentoya getirilen cami inşasıyla ilgili tasarı koalisyon hükümetinin büyük ortağı Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) ve bazı muhalefet milletvekillerinin 210 “evet” oyu ile kabul edildi.

300 sandalyeli parlamentoda 230 milletvekilinin katıldığı oylamada cami inşa edilmesine karşı çıkan, hükümetin küçük ortağı Bağımsız Yunanlılar Partisi (ANEL) ve aşırı sağcı Altın Şafak Partisi milletvekilleri “hayır” oyu kullandı.

EĞİTİM BAKANI FİLİS: AVRUPA İSLAM'IN BURADA OLDUĞUNU KABUL ETMELİ

Yunanistan Eğitim Bakanı Nikos Filis parlamentoda oylama öncesinde yaptığı konuşmada, Atina’da cami inşa edilmesinin Yunanistan’dan terörü uzaklaştırdığını ifade ederek, “Fransa ve Belçika’daki sorunların burada olmamasını istiyorsak geçmişteki yanlışları tekrarlamayalım.” dedi.

Atina'da Osmanlı döneminden kalan Cistaraki Camisi müze olarak kullanılıyor.

Atina’da cami inşa edilmesinin demokrasi ve insan hakları ile ilgili bir mesele olduğunu vurgulayan Filis, “Avrupa İslamın burada olduğunu kabul etmeli. Bazıları Müslümanların sayısının çok olduğundan şikayet ediyor ve ülkenin İslamlaştığını iddia ediyor. Ve caminin Müslümanları buraya çekeceğini ileri sürüyor. Bu doğru olsaydı Atina’da kimse kalmaz, herkes Trakya’da olurdu. Hükümetin hedefi ülkemiz ve Müslümanlar için bir ayıp oluşturan gayriresmi camilerin faaliyetlerini durdurmak. Cami inşa edilmesine şüpheyle bakanlar gayriresmi bir cami mi yoksa vergi numarası bulunan resmi bir cami mi daha iyi olacak bir düşünsünler.” ifadelerini kullandı.

POTAMİ MİLLETVEKİLİ İLHAN AHMET: İNSANLARIN KOLAYCA ULAŞABİLECEKLERİ İBADET YERLERİ BULUNMASI BİR İNSANLIK HAKKIDIR

Cami inşasıyla ilgili yasa tasarısına evet oyu veren POTAMİ Partisi Rodop Milletvekili İlhan Ahmet de Atina’da cami inşa edilmesinin Yunan siyasi sisteminin zafiyetlerini ortaya koyan, uzun yıllar öncesine dayanan eski bir mesele olduğunu belirterek, hangi bahaneyle olursa olsun, Atina’nın hala camisi bulunmayan tek Avrupa ülkesi başkenti olmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Söz konusu tasarının doğru yönde hazırlanmış bir yasa olduğunu ve bu kez cami inşasının gerçekleşeceğini umut ettiğini belirten Ahmet, “Yunanistan’da bulunan binlerce mülteci ve Yunan vatandaşı olan Müslümanların dini vecibelerini yerine getirmek için kolayca ulaşabilecekleri ibadet yerleri bulunması bir insanlık hakkıdır. Avrupa’da İslamofobinin yükseldiği bir dönemde Atina’da cami inşa edilmesi korku terörüne karşı bir direnme ve Avrupa müktesebatının oluşturan temel insan haklarından biri olan din özgürülüğüne saygı mesajı olacak.” ifadelerini kullandı.

SOYDAŞ MİLLETVEKİLİNE CASUSLUK SUÇLAMASI

Bu arada, oylama öncesindeki tartışmalar sırasında bazı Altın Şafak Partisi milletvekillerinin SYRIZA İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek’i “Türk casusu” olmakla itham ederek sözlü sataşmalarda bulunması üzerine gerginlik yaşandı.

Altın Şafak milletvekillerinin küfürlü sataşmaları arasında söz alan Zeybek, kendisine yöneltilen suçlamaların asılsız olduğunu ifade ederek, atalarının geçmişte Yunanistan’ı faşizme karşı müdafaa etmek için savaştığını söyledi.

350 KİŞİLİK İBADET YERİ YAPILMASI PLANLANIYOR

Yunan hükümeti, Eğitim Bakanlığının denetiminde Votanikos bölgesindeki Eleona semtinde yer alan 17 dönümlük arazide eski bir hangardan dönüştürülecek yaklaşık 350 kişilik ibadet yeri yapmayı planlıyor. Yaklaşık 2 yıl önce ihalesi tamamlanan ve Yunanistan Altyapı Bakanlığınca onaylanan inşaat için AB destekli ESPA fonundan yaklaşık 1 milyon avroluk bütçe tahsis edildiği açıklanmıştı.

Camisi bulunmayan tek Avrupa başkenti Atina’da, Müslümanlar namazlarını garajlarda ve bodrum katlarında kılıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?