Audi'nin CEO'su Stadler tutuklandı

Dizel skandalıyla ilgili gözaltına alınan Audi'nin CEO'su Rupert Stadler tutuklandı

Avrupa 18.06.2018, 13:42 18.06.2018, 13:42
Audi'nin CEO'su Stadler tutuklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alman otomobil üreticisi Audi’nin Üst Yöneticisi (CEO) Rupert Stadler’in, dizel skandalı nedeniyle Almanya’da gözaltına alındıktan sonra tutuklandığı bildirildi

Alman basınında yer alan ve konuya yakın bir kaynağa dayandırılan haberlere göre, Volkswagen (VW) Grubu’na bağlı Audi’nin CEO’su Stadler, bu sabah Almanya’da gözaltına alındı

 Münih savcılığı tarafından yapılan açıklamada söz konusu kişilerin delilleri karartma şüphesi nedeniyle tutuklandıkları açıklandı.

Bu arada, geçen hafta evlerine baskın yapılan Stadler ve şirketin bir yönetim kurulu üyesinin, "dolandırıcılık" ve "belgede sahtecilik" yapmakla suçlandıkları belirtilmişti.

Skandal 3 yıl önce ortaya çıktı

ABD Çevre Koruma Ajansı, Eylül 2015'te, Volkswagen'in, emisyon testlerini manipüle ettiğini ve şirketin dizel araçlarının normal seviyenin 40 kat üzerinde çevreyi kirlettiğini duyurmuştu.

Dünya genelinde yaklaşık 11 milyon dizel motorlu aracın emisyon testlerinde yanıltıcı yazılım kullanıldığını kabul eden Volkswagen'e, ABD'deki mahkemece yüksek miktarda para cezası verilmişti. Braunschweig Savcılığı, konuyla ilgili olarak şirket hakkında soruşturma başlatmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?