banner39

banner35

Avrasya ülkeleri gümrük anlaşmasının son aşamasına geldi

Soçi'de Avrasya Ekonomik Birliği ülkelerinin hükümet başkanları bir araya gelerek, birliğin gümrük anlaşmasının son aşamasına gelindiğini açıkladı

Avrupa 16.08.2016, 14:37 16.08.2016, 14:37
Avrasya ülkeleri gümrük anlaşmasının son aşamasına geldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'nın Soçi şehrinde Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) ülkeleri olan Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya ve Ermenistan hükümet başkanlarının bir araya geldi.

Rus Kommersant gazetesinin haberine göre, toplantıda Avrasya Ekonomik Birliği Gümrük anlaşmasının ana metininin son onay eşiğinde olduğu belirtildi.

AEB Başbakanları birlik içinde entegrasyonu zorlaştıran daha önemli bazı konularda karar alınması gerektiğini söyledi. Örneğin ilaç ticareti ve kullanımı konusunda kararlar alınması gerektiği belirtildi.

Rusya Başbakanı Medvedev, AEB içinde ticaret hacminin büyümesini sürdürebilir hale getirmek için Birliğin temel belgelerinde değişiklikler yapılması gerektiğini söyledi.

Medvedev, bu amaca ulaşmak için öncelikle yeni Gümrük Anlaşması imzalanması gerektiğini belirtti. Anlaşmanın 2016 yılı başında imzalanmış olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Medvedev bu yıl Mayıs ayında Erivan'da gerçekleşen Hükümetlerarası Konsey'in son toplantısında meslektaşlarına Gümrük Anlaşmasının imzalanması için bir tarih belirleme çağrısında bulunmuştu.

Bu anlaşmanın bu yıl 28 Ekimde AEB zirve toplantısında imzalanması bekleniyor.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?