banner39

Avro Başkanı Juncker'den dağılma uyarısı

Avro bölgesi Başkanı Juncker, Almanya'yı, Yunanistan'ın birlikten çıkarılma söylentilerinden dolayı sert bir dille eleştirdi, konunun iç politika malzemesi yapılmasına ve Avro birliğinin dağılmasına karşı uyardı.

Avrupa 30.07.2012, 13:03 30.07.2012, 13:03
Avro Başkanı Juncker'den dağılma uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lüksemburg Başbakanı ve Avro Bölgesi Başkanı Jean-Claude Juncker, Avrupa para birliği Avro'nun dağılmasına karşı uyararak, birkaç ay içinde Avronun varlığının devam edebilmesi konusunda kritik bir noktaya geldiklerini söyledi.

Avroyu kurtarmak için daha fazla zaman kaybetmemek gerektiğini belirten Juncker, Avro Birliğinin mali istikrarını sağlamak için üye ülkelerin tüm imkanlarını seferber etmeleri gerektiğini vurguladı.

Juncker, Avro Kurtarma Fonu EFSF ve Avrupa Merkez Bankası ile birlikte borç krizindeki ülkelerin devlet tahvillerini satın almaya hazırlanması gerektiğini, neyin ne zaman yapılacağı konusunun biran evvel karara bağlanması için acele etmek gerektiğini, önümüzdeki günlerdeki gelişmelerin buna bağlı olduğunu savundu.

ALMANYA'YA SERT ELEŞTİRİ

Avro Birliği Başkanı Juncker, Avro ülkelerinin tüm üyelerle birlikte varlığını devam ettirme konusunda kesin kararlı olduklarını belirterek, Yunanistan'ın çıkarılması gibi 'gevezelikler'in hiçbir faydasının bulunmadığını, bu yönde laflar sarfedenlerin krizin gerçek nedenlerini kavrayamadağını söyledi. Juncker, Yunanistan'ın üyelikten çıkarılmasının Avro bölgesindeki problemleri bitirmeyeceğini, aksine Avro Birliği'nin Uluslar arası itibarına büyük zarar vererek, daha kötü sonuçlara neden olacağını kaydetti.

Özellikle Almanya'yı uyaran Juncker, Yunanistan'da incelemeler yapan Troyka'nın raporunu beklemeleri konusunda uyardı. Daha rapor gelmeden içeriğinden bahsedilmesini, Almanya'da iç politika malzemesi olarak kullanma şeklinde yorumlayan Juncker, niçin Alman siyasetinin sürekli Avro sorunlarını iç politika malzemesi yaptığı sorusunu yöneltti. Juncker, Almanya'nın Avro Birliğini kendi şubesi gibi görmesini de eleştirerek, 'Her üye ülke aynı şekilde davransa, o zaman birlikteliğimizden geriye ne kalır?' dedi.

Juncker bu ifadelerinde Alman Federal hükümeti ile Alman Başbakan Angela Merkel'den sözetmediğini ifade etmekle birlikte, kimleri kastettiği konusunda herhangi bir isim vermedi.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü