banner15

Avro Bölgesi'nin dağılma ihtimali arttı

İtalya’nın yanı sıra Fransa ve Hollanda’nın para birliğinden ayrılma ihtimali belirgin şekilde arttı

Avro Bölgesi'nin dağılma ihtimali arttı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Piyasa beklentilerine ilişkin araştırmalar yapan Sentix’in anketine göre, Avro Bölgesi’nin 12 ay içerisinde dağılma olasılığı artarken, İtalya’nın yanı sıra Fransa ve Hollanda para birliğinden ayrılması en muhtemel ülkeler olarak belirlendi.

Frankfurt merkezli Sentix, kasım ayı Avro Bölgesi Dağılma Endeksi (EBI) anketinin sonuçlarını yayımladı. Buna göre, ekim ayında yüzde 17,5 olan endeks, kasım ayında 24,1’e yükseldi. Bu, ankete katılan yatırımcıların yüzde 24,1'inin yani neredeyse her 4 yatırımcıdan birinin Avro Bölgesi’nin 12 ay içerisinde dağılmasının mümkün olabileceğini düşündüğü anlamına geliyor.

Ankete ilişkin yapılan açıklamada, İtalya'da 4 Aralık'ta yapılacak ve siyasi düzende köklü değişiklikler öngören anayasa referandum nedeniyle yatırımcıların İtalya hakkında giderek daha fazla endişe duyduğu ve yüzde 19,3’ünün İtalya’nın bölgeden ayrılabileceğini düşündükleri aktarıldı.

"BİRÇOK ÜYE ÜLKENİN AVRODAN ÇIKIŞ İHTİMALİ ARTIYOR"

Yatırımcıların yalnızca İtalya konusunda endişelenmedikleri vurgulanan açıklamada, "Şaşırtıcı bir şekilde, yatırımcılar yalnızca İtalya'yı potansiyel bir çıkış adayı olarak seçmemekte. Dahası, birçok Avro Bölgesi'ne üye ülkenin avrodan çıkış ihtimali artıyor. Özellikle Fransa ve Hollanda İtalya'nın konumuna yaklaşıyor." denildi.

Açıklamada, daha önceki anketlerde genellikle tek bir ülkenin yatırımcıların dikkatini çektiğini ancak bu kez durumun farklı olduğu belirtilerek, "Maalesef, birçok üye ülkede ve özellikle Fransa için Avro Bölgesi'nden çıkış olasılığında belirgin bir artış görüyoruz. Fransa'ya ilişkin EBI endeksi, yüzde 4,75'le tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Hollanda endeksi bile yüzde 3,4'e yükseldi." ifadeleri kullanıldı.

ANKETE BİNDEN FAZLA YATIRIMCI KATILDI

Söz konusu endeks, 2012 yılının haziran ayından bu yana aylık bazda yayımlanıyor. Endekse ilişkin en yüksek değer yüzde 73’le 2012 Temmuz’da ve en düşük değer ise yüzde 7,6 ile 2014 Temmuz’da kaydedildi.

Bireysel ve kurumsal bin 36 yatırımcının katıldığı son anket ise 24-26 Kasım tarihlerinde gerçekleştirildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2016, 13:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35