banner39

Avro çökmesinin Almanya'ya bedeli 1,5 trilyon dolar

Ekonomi araştırmacıları, Avro bölgesinin dağılması halinde Almanya'ya bedelinin çok ağır olacağı kanaatinde...

Avrupa 18.06.2012, 16:09 18.06.2012, 17:50
Avro çökmesinin Almanya'ya bedeli 1,5 trilyon dolar

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Dünya Ekonomi Enstitüsü IfW'nin Kiel şehrinde yapılan açıklamasında Avro birliğinin çökmesi halinde Almanya'ya getireceği yükün 1,5 trilyon Avroyu geçeceği bildirildi. Bu miktar Almanya ekonomisinin yüzde 60'ını teşkil ediyor.

IfW uzmanlarından Jens Boysen-Hogrefe, 'Spiegel' dergisine verdiği demeçte, Avronun çökmesinin getireceği borçlanmanın Almanya'yı, bugün İtalya'da yaşanan borç krizi düzeyine düşüreceğini söyledi. Yalnızca Alman Merkez Bankası'nın, Avrupa Merkez Bankası ödeme sistemi kapsamında dış borçlar olarak taşıdığı risk miktarı 700 milyoar Avroyu buluyor.

Avro birliği içindeki kriz ülkelerine verilen Avro Kurtarma yardım paketleri dolayısıyla Almanya'nın olası kaybedeceği miktar da 100 milyar Avroya tekabül ediyor. İlaveten Avro ülkelerinden aldıkları devlet tahvillerinden dolayı Alman bankalarının da yüz milyarlarca Avro zarara uğrayabileceği bildirildi. Avro bölgesinin diğer kısımlarına yatırım yapan Alman sigorta ve şirketleri de Avronun çökmesi halinde tahminen 300 milyar Avro zarara girecek. Bütün bu zararlar sonuçta Almanya'daki vergi mükelleflerine yüklenecek. Zira devlet, ekonominin çökmemesi için bankalara ve şirketlere yoğun bir şekilde yardım etmek zorunda kalacak.

Alman Federal Sanayi Birliği BDI de bu yüzden hükümeti Avronun çökme ihtimaline karşı uyardı. BDI Başkanlığındaki iç yazışmaların birinde Avronun çökmesinin en büyük zararı Alman ekonomisine ve sanayine vereceği belirtildi. BDI, Almanya'nın Avro bölgesinde ve AB'de en önemli ve bu yüzden de en çok sistem kritiği yapan bir ekonomiye sahip olduğunu belirterek, Federal hükümetten Avronun kurtarılması konusunda daha fazla çaba göstermesini taleb etti. BDI, Avro bölgesinin daha çok yatırıma ve ekonomik büyümeye teşvike ihtiyacı bulunduğunu, bunu sağlamak için gerekli düzenlemenin Alman sanayii ve politika tarafından ortak yapılması gerektiğini vurguladı.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?