Avro Grubu Yunanistan'a kapıları kapattı

Avro Grubu referandum sonuçlanana kadar Yunanistan ile görüşme yapmayacaklarını açıkladı

Avro Grubu Yunanistan'a kapıları kapattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, referanduma kadar Yunanistan'la müzakere etmeyeceklerini belirterek, "Referandumu bekleyeceğiz ve sonucunu dikkate alacağız" dedi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın kreditörlerin şartlarını şartlı olarak kabul ettikleri yönündeki mektubu nedeniyle telekonferans toplantısı yapan Avro Bölgesi Maliye Bakanları Atina'nın bu hamlesini "not etmekle" yetindi.

Avro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, telekonferans toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Mevcut siyasi durum, önceki tekliflerin (Yunanistan tarafından) reddedilmiş olması, pazar günü düzenlenecek olan referandum ve Yunan hükümetinin halka 'Hayır' kararını tavsiye etmesi karşısında bu aşamada yeni müzakereler için bir temel görmüyoruz. Önümüzdeki günlerde ne Avro Grubu düzeyinde ne de Yunan makamlarıyla (Troyka) kurumları arasında mali düzenlemelerle ilgili öneriler hakkında görüşmeler yapılmayacaktır. Referandumu bekleyeceğiz ve sonucunu dikkate alacağız" dedi.

Dijsselbloem, Yunan halkının Avrupa'nın parçası olmak ve Avro Bölgesi'nde kalmak konusundaki güçlü kararlılığına rağmen bu ülkedeki mevcut durumdan büyük üzüntü duyduğunu belirtti.

Çipras, Avro Bölgesi'ndeki ortaklarıyla AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF'ye gönderdiği mektupta adalardaki KDV indiriminin devamı, emeklilik yaşının artırılmasının daha uzun bir zaman dilimine yayılması ve askeri harcamalardaki kesintinin esnetilmesi şartıyla kreditörlerin şartlarını kabul ettiklerini bildirmişti.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 08:14
banner53
YORUM EKLE

banner39