banner39

Avrupa, alkolle mücadeleyi yıllardır sürdürüyor

Birçok Avrupa ülkesinde gece alkol satışı yasak. Avrupa Birliği üyeleri arasında İskandinav ülkeleri alkol kontrolünde ön sıralarda...

Avrupa 10.09.2013, 08:31 10.09.2013, 08:34
Avrupa, alkolle mücadeleyi yıllardır sürdürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alkollü içkilere reklam ve gece satış yasağı getiren, trafikte alkol ve sigara kullanımına da ceza öngören yeni kanun dün yürürlüğe girdi. Artık gece 22.00 ile sabah 06.00 saatleri arasında perakende alkollü içki satışı yapılamayacak. Satanlara 20 bin ile 100 bin lira arasında para cezası uygulanacak. Alkollü araç kullananlara da hem para hem de hapis cezası verilecek. Türkiye'de yeni başlayan kısıtlamalar, Avrupa ülkelerinde yıllardır uygulanıyor. Bu konuda en sert tedbirler ise İskandinav ülkelerinde.

Zaman Gazetesi'ndeki habere göre alkol için sınırlama getiren ülkeler ve uygulanan kısıtlamalar şu şekilde:

FİNLANDİYA: Bu ülkede alınan önlemler oldukça sert ve caydırıcı. Alkol tüketilen mekanların şehrin dışında kaldığı ülkede alkollü araç kullanan sürücülerin ehliyetlerine ömür boyu el konuyor. Akşam 22.00'den sonra alkol satışları tüm ülkede yasak.

AVUSTRALYA: Kamuya açık alan olduğu gerekçesiyle plajlarda alkol tüketimine izin verilmiyor. İspanya'da da spor sahalarına ve stadyumlara alkollü içecek sokulamıyor. Fransa'da okul ve huzurevi gibi kurumlara yakın bölgelerde alkol satışı yapılmıyor. Rusya'da alkol tüketimini azaltıcı önlemler kapsamında gece 23.00'ten sonra alkol satışı yasak. Bazı Avrupa ülkelerinde alkole ilişkin düzenlemeler şöyle:

ALMANYA: 2003 yılında kabul edilen 'Gençliği Koruma Kanunu' ile saat 22.00 ile 8.00 arası alkol satışı yasak. Tren istasyonlarında, otobüs duraklarında ve metrolarda alkol yasağının uygulandığı ülkenin bazı  eyaletlerinde sokakta alkol kullanımı da yasak kapsamında değerlendiriliyor.

İTALYA: Çocuklara ve genç yetişkinlere yönelik programlarda alkol reklamı yasak. Alkollü içki reklamları öğleden sonra 16.00 ile 19.00 arası yapılamıyor. Saat 21.00'den sonra alkol satışı da mümkün değil. Hükümet, yasağın gerekçesini, alkol kullanımından dolayı meydana gelen taşkınlık ve gürültüye bağlıyor.

DANİMARKA: Genç nüfusun aşırı alkol tüketmeye başladığı bilgisi yetkilileri harekete geçirmiş. Danimarka'da en önemli değişiklik 2004 yılında 16 yaşından küçüklere alkol satışını yasaklamak oldu. Ulusal farkındalık kampanyaları, alkol fiyat artışları ve yeni yasakların Danimarka'da gençler arasındaki tüketimi azalttığı kamuoyuna haberlerle yansıdı.

FRANSA: Artan alkol tüketimine karşın 2001 yılında ulusal alkol stratejisini kabul etti. Alkollü ürünler üzerindeki vergi yükünü artıran hükümet, belli yaş altı alkol kullanımı ile ilgili yasal mevzuatı güçlendirerek kafe ve restoranlarda alkol tüketimi konusunda denetimleri artırdı.

LETONYA: Eğitim ve sağlık kurumları yakınında akşam 10.00'dan sabah 08.00'e kadar otomatik satış makinelerinde dahi içki satışları yasak. İsveç, İsviçre ve Norveç'te de belli saatler arasında içki satılamıyor.

RUSYA: Gece saat 23.00 ile sabah saat 08.00  arası her türlü alkollü içeceğin satışı yasaklanırken, otobüs durakları, tren istasyonu, otogar, havalimanı gibi toplumsal alanlarda  bulunan büfe ve marketlerde alkol satışı tamamen yasaklandı. Gazete ve dergilerde yer alan alkol reklamlarına da yasak getirildi.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?