banner15

Avrupa bankalarına Panama merceği

Panama belgeleri servet sakladığı iddia edilen Avrupa bankalarına sıçradı

Avrupa bankalarına Panama merceği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa bankalarını denetleme kurumları, Panama belgelerine göre servet sakladığı iddia edilen bankaları denetlemeye başladı.

Avrupa'nın finans merkezi İsviçre'de bir denetim kurumu olan FINMA yetkilileri, Cenevre savcısının para akladığı iddia edilen bankalarla ilgili takip başlattığını açıkladı.

FINMA icra kuruluşu yetkilisi Mark Branson basın toplantısında "Finansal sistemde kötüyle mücadele etme etmemiz gerektiğinizi düşünüyor musunuz sorusuna aslında 'hayır' cevabı veriyorum. Birçok açıdan İsviçre bankaları için risklerin arttı. Bankalarla ilgili büyük skandalların ortaya çıkabilir" açıklamasında bulundu.

Öte yandan Avrupalı birçok finans uzmanı, Panamalı Mossack Fonseca şirketinin Zürih ve Cenevre'de ofislerinin olduğu ve Avrupa'daki küresel bankalar tarafından kullanılmış olabileceği belirtiyor.

İNGİLTERE'DEN İLK İTİRAF

İngiltere Başbakanı Cameron, Panama Belgeleri'nde adı geçen babasının off-shore şirketinde kendisinin de hissesi olduğunu itiraf etmişti. David Cameron, İngiliz ITV kanalında Robert Peston ile yaptığı röportajda, bu şirkette kendisinin de hissesi bulunduğunu ancak 2010 yılında başbakan olmadan önce 31.500 Sterlin'e sattığını söyledi.

BELGELER AVRUPA'YI SARSIYOR

İzlanda: Başbakan Sigmundur Gunlaugsson ve hükümet üyelerinin yarısının gizli offshore şirketlerde hisseleri bulunduğu iddiaları üzerine hükümet karşıtı protestolar patlak verdi. Başbakanın istifası isteniyor.

Fransa: Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, vergi kaçırmak için kullanıldığı iddia edilen offshore hesaplarının afişe edilmesini “İyi haber” olarak nitelendirdi. Hollande, “Bu bilgiler çıktıkça soruşturma ve davaların açılacağı konusunda sizi temin ederim. Bu ifşaatlar iyi haber çünkü vergi gelirlerini artıracak” dedi.

Avustralya: Dünyanın en büyük dördüncü off-shore hukuk firması Panama Mossack Fonseca’dan sızan belgeler üzerine harekete geçen Avustralya Vergi Müdürlüğü, 800 Avustralyalının hesaplarını incelemeye aldı.

Avusturya: Avusturya Raiffeisen Bankası’nın, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun vergi kaçırmasına yardımcı olduğu iddiası üzerine banka hakkında soruşturma açıldı.

Almanya: Başbakan Angela Merkel’in sözcüsü, “Uluslararası toplum bu tür mali oyunların üzerine gitmeli” açıklamasını yaptı. Maliye Bakanlığı, “Karanlık işler açığa çıkarılacak” açıklamasında bulundu.

İngiltere: Belgelerde adı geçen Başbakan David Cameron’ın 2010’da ölen babası Ian Cameron’ın hesapları incelemeye alındı.

Norveç: Off-shore işlemlerde adı geçen DNB bankası hakkında soruşturma açıldı.

Rusya: Kremlin, Putin hakkındaki iddiaları “Putinfobik” olarak niteledi ve Putin’i karalama kampanyasınn bir parçası olduğunu ileri sürdü.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 13:11
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48