Avrupa Birliği: Beşar Esad kimyasal kullandı

AB Savunma Bakanları'nın yaptığı toplantıdan "Beşar Esad'ın kimyasal silah kullandığı sonucuna varıldı". Açıklamayı dönem başkanı yaptı

Avrupa Birliği: Beşar Esad kimyasal kullandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB savunma bakanlarının, Esad rejiminin Suriye'de kimyasal silah kullandığı sonucuna vardığı bildirildi. AB Dönem Başkanı Litvanya tarafından yapılan açıklama şu ana kadar yapılan en yetkili açıklama olarak biliniyor.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin savunma bakanlarının, AB dönem başkanlığını yürüten Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta yaptığı toplantının ardından konuşan Litvanya Savunma Bakanı Juozas Olekas, "Rejimin kimyasal silah kullandığına dair çok sayıda gösterge var" dedi.

Şam yakınlarında geçtiğimiz ay yapılan saldırının ardından tüm mevkidaşlarının kimyasal silah kullanımını kınadığını ve "sorumlularının hesap vermesi gerektiğini" söylediğini belirten Olekas, buna rağmen verilecek cevap konusunda "bir dizi seçenek" olduğunu ifade etti.

İsminin açıklanmaması kaydıyla AFP'ye konuşan bir AB yetkilisi ise Esad rejimini hedef alacak olası bir askeri müdahaleye en büyük desteği veren ülkelerin başında Fransa ve Danimarka'nın geldiğini, İtalya ve İspanya'nın duruma daha şüpheci baktığını belirtti.

AB yetkilisi, "Yine de kimse eğer bir askeri müdahale olursa, bunu kınayacağını söylemedi" dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 14:59
banner53
YORUM EKLE

banner39