banner39

Avrupa kapıları kapadı, mülteciler Yunanistan'da sıkıştı

Avrupa'ya göç yolu üzerindeki hemen hemen bütün ülkeler sınırlarını kapatınca Yunanistan'a sıkışan mülteciler için yeni mülteci merkezleri oluşturulmaya başlandı

Avrupa 24.02.2016, 14:54 24.02.2016, 15:42
Avrupa kapıları kapadı, mülteciler Yunanistan'da sıkıştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Makedonya bir süredir sınırlarını mültecilere tamamen kapattı. Yunanistan ise bunun geçici olduğunu umuyor. Avusturya’dan da mültecilerin Slovenya ve Hırvatistan’a geri gönderildiğine dair haberler geliyor. Bu arada mülteci akınını durdurmak isteyen Slovenya, Hırvatistan sınırına asker konuşlandırdı.

Slovakya ise mülteci akınını kesmek amacıyla Avusturya ve Macaristan sınırlarını kapatmak için hazır durumda olduğunu açıkladı. 

Artık Sırbistan’ın, Suriye’den gelen mültecilerin bir kısmını da “Siz Suriye’nin savaş bölgesinden gelmiyorsunuz” bahanesi ile kabul etmemeye başladığına dair haberler de var. 

Danimarka hükümeti ise bugün aldığı kararla 4 Mart'a kadar, on gün boyunca Almanya ile sınırlarda geçici kontrolleri uzattı.

Belçika makamları ise mültecilere karşı tedbir amacıyla Fransa ile olan sınırında geçici kontrol yapacağını açıkladı. Fransa'nın Manş Tüneli yakınındaki sığınmacı kampını kapatma kararı Belçika yöneticilerini harekete geçirdi. Sığınmacıların Belçika'ya geçmesini engellemek için Fransa sınırında geçici kontrole başlandı.

AFGAN GÖÇMENLER YUNAN HÜKÜMETİNE İSTİFA GETİREBİLİR

Yunanistan'da mülteciler yürüyerek FYRO Makedonya sınırındaki İdomeni'ye doğru ilerliyor.

FYRO Makedonya sınır kapatınca ve Afgan mülteciler de elde kalınca Yunanistan Göç Bakanı Muzalas'ın Tsipras'a istifasını sunduğu iddiaları dolaşmaya başladı.

Yunanistan'ın İdomeni kasabasında mültecilere karşı çekilen çelik çit ve Makedon güvenlik güçleri.

Alınan haberlere göre, Selanik'teki eski Anagnostopulu kışlası, 2000 kişilik göçmen ve mülteci merkezi haline getirilecek.

SIĞINMACI ZİRVESİNE NOTA

Atina hükümeti, Viyana’da Batı Balkan ülkeleriyle yapılması planlanan sığınmacı zirvesine Yunanistan’ın davet edilmemesi nedeniyle Avusturya’ya nota verdi. 

Avusturya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kosova, Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Slovenya dışişleri bakanlarını çarşamba günü Viyana’ya davet etmişti. Sığınmacı krizinin ele alınacağı zirvenin adı da ‘Göç’ü Birlikte Yönetmek’ olarak açıklanmıştı.

Avusturya ve Balkan ülkeleri İçişleri ve Dışişleri Bakanları’nın mülteci sorununu ilişkin gerçekleştirdiği toplantıya karşı Atina tepkili. Başbakan Aleksis Çipras dün AB Dönem Başkanı Hollanda’nın Başbakanı Mark Ruth ile yaptığı telefon konuşmasında Atina’nın bu rahatsızlığını dile getirmişti. Atina geçen haftaki zirvede alınan kararlara uyulmaması ve sınırların tek taraflı bir kararla kapatılmasından duyduğu kaygıyı dile getiriyor.

BM Mülteciler Yüksek Temsilcisi Filippo Grandi dün Midilli’deydi. Grandi ve Başbakan Aleksis Çipras konu hakkında bugün bir görüşme yapılacak. Ardından ilgili bakanlar ve diplomatik misyon temsilcileri ile görüşecek, sığınmacı kabul merkezlerini ziyaret edecek. Akşam 16.00’da da görüşülen konular hakkında basın açıklaması yapılacak.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?