banner39

Avrupa kendi İHA'sını üretmek istiyor

Avrupalı silah üreticileri Avrupa için özel bir İHA geliştirmeyi planlıyorlar.

Avrupa 19.05.2014, 11:49 19.05.2014, 11:49
Avrupa kendi İHA'sını üretmek istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman-Fransız ortak silah holdingi 'Airbus Defence and Space', Fransız silah üreticisi 'Dassault Aviation' ve İtalyan silah üreticisi 'Alenia Aermacchi' ile ortak bir proje hazırlayarak insansız hava aracı üretimi gerçekleştirmeyi planlıyor.

Silah üreticisi üçlü tarafından bildirildiğine göre 'Male 2020' adı verilen proje Fransa, Almanya ve İtalya Savunma Bakanlarına tanıtıldı. İlk aşamada bu üç ülkenin hükümetleri, orduları ve silah holdingleri ortak bir Avrupa programı için taleplerini ortaya koyacaklar. Bu aşamada Avrupa dronelerinin maliyeti ve silahlanması konusu da yeralacak.

Alman 'Welt' gazetesinin haberine göre Airbus silahlanma bölümü Yönetim Kurulu Başkanı Bernhard Gerwert, Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'i drone tasarısı hakkında bilgilendirdi. Alman-Fransız silah üreticisi tüm hükümetlerin yakın zamanlarda konuyla ilgili karara varmasını bekliyor.

Avrupalı üç silah üreticisinin drone tasarısının, yarın Berlin'de başlayacak Uluslararası Havacılık Fuarından kısa bir süre öncesi açıklanması gözlemcilerin dikkatini çekiyor. Alman Federal Koalisyon hükümetinin kuruluş sözleşmesine, ortak bir Avrupa İHA aracına ihtiyaç olduğu zaten kaydedilmişti. AB Konseyi, 'Male drone'nin geliştirilmesi ile ilgili geçen yıl Aralık ayında yaptığı açıklamada, projenin Avrupa'nın savunması için anahtar bir rol üstlendiğini dile getirmişti.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?