banner15

Avrupa Konseyi'nin bir sonraki durağı Türkiye

Konferansın sonuç bölümünde kürsüye davet edilen TBMM Başkanı Kahraman, konferansın 2018'de yapılacak oturumuna evsahipliği yapmaktan onur ve mutluluk duyacaklarını söyledi

Avrupa Konseyi'nin bir sonraki durağı Türkiye

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Konseyi Parlamento Başkanları Konferansı sona erdi. İki yılda bir düzenlenen konferansın bir sonraki adresi Türkiye olacak.

Bu yıl Strazburg'da düzenlenen ve iki gün süren konferansta, “Avrupa’da göç ve mülteci krizi”, "Demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünün beraber teşvik edilmesi" ve “Irkçılık karşıtı ve kapsayıcı toplumlar için parlamentoların nefrete karşı harekete geçmesi” başlıklı oturumlarda 50'ye yakın ülkeden parlamento başkanları katılarak söz aldı. Küresel krizlerin konferans gündeminde geniş yer aldığı gözlenirken, konuşmalar mülteci krizi, krizin doğurduğu insan hakları ve etik ihlalleri sorunları, yabancı düşmanlığı, İslam karşıtı ve nefrete dayalı suçlar etrafında gerçekleşti.

Konferansın sona erişi ile birlikte Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Pedro Agramunt tarafından kürsüye davet edilen TBMM Başkanı İsmail Kahraman, etkinliğin son derece verimli ve önemli konuların ele alındığı bir konferans olduğuna değinerek, evsahibi Avrupa Konseyine ve katılımcılara teşekkür etti. Kahraman, "İçinde bulunduğumuz geniş Avrupa coğrafyasının temel sınamaları etrafında şekillenen Avrupa Konseyi Parlamento Başkanları Konferansına katılmaktan memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum." diyerek bir sonraki buluşmanın adresinin Türkiye olarak belirlenmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Kahraman, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü temel ilkelerinden taviz vermeden, toplantıda ele alınan ve irdelenen sınamalarla etkin mücadele konusunda Avrupa Konseyinin artan öneminin bir kez daha teyit edildiğine değinerek, "Avrupa Konseyinin kurucu ülkeleri arasında yer alan Türkiye, bu sınamalarla mücadelede Avrupa Konseyinin operasyonel kapasitesini artırmak amacıyla bütçeye en fazla katkı yapan ülkelerden biri olmuştur." dedi. Bu gelişmelerle Türkiye'nin AKPM kanadındaki heyetinin de genişlediğine vurgu yapan Kahraman, Türkiye olarak Avrupa Konseyi çalışmalarına etkin, yapıcı ve kararlı katkıları sürdüreceklerini söyledi.

Türkiye’nin konferansta ele alınan konularla ilgili yapacağı katkılara vurgu yapan Kahraman, ”Ortak değerlerimizin korunması ve geliştirilmesine bundan önce olduğu gibi bundan böyle de katkıda bulunmaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2016, 14:26
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48