Avrupa mülteci gelişlerini donduruyor

Avusturya, sığınmacıları durdurmak için günlük sadece 80 iltica başvurusu kabul edecek

Avrupa mülteci gelişlerini donduruyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avusturya İçişleri Bakanı Johanna Mikl-Leitner, sığınmacı akınını azaltmak için günlük iltica başvurusunu 80 ile sınırlandırdıklarını açıkladı.

Mikl-Leitner, Avusturya haber ajansı APA'ya yaptığı açıklamada, güney sınırlarından gelen sığınmacı akınını azaltmak için günlük iltica talep sayısını 80 ile sınırlandırdıklarını bildirdi.

Mikl-Leitner, yılbaşından bu yana 11 bin iltica başvurusu aldıklarını ve günlük yaklaşık 250 iltica başvurusu yapıldığını aktardı.

Bir günde, Almanya, Fransa ve İsviçre gibi komşu ülkelere iltica başvurusu yapacak sığınmacılardan 3 bin 200'üne ülkeye giriş izni verileceğini ifade eden Mikl-Leitner, "Avusturya, Avrupa Birliği ülkeleri içinde en fazla zorlanan ülkelerin arasındadır ve kırılma noktasına ulaşmaktadır. Şüphesiz ki bir Avrupai çözüm olmadığı zaman kendi sınırlarımızı güvenli hale getirmek istiyoruz" dedi.

Çözümün Avrupa kalesi inşa etmekten geçtiğini vurgulayan Mikl-Leitner, Balkan rotası üzerindeki her ülkenin de sınırlarını koruması çağrısında bulundu.

Mikl-Leitner, yeni önlemlerin 19 Şubat Cuma günü yürürlüğe gireceğini kaydetti.

Geçtiğimiz ay, bu yıl için en fazla 37 bin 500 sığınmacıya iltica hakkı tanıyacağını açıklayan Avusturya, en son İtalya, Slovenya ve Macaristan sınırlarındaki 13 sınır kontrol noktasında denetimleri artırma kararı almıştı.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2016, 22:53
banner53
YORUM EKLE

banner39