banner15

Avrupa mülteci kota kararına uymuyor

Ülkelerindeki savaşlardan kaçarak Avrupa'ya ilrleyen mültecilerin tüm Avrupa birliği ülkelerine kota sistemi ile kağıt üzerinde paylaştırılmasının ardından birçok Avrupa ülkesi ağır para cezası ödemeyi de göze alarak karara uymadı

Avrupa mülteci kota kararına uymuyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

160 bin mültecinin yerleştirilmesini kabul eden Avrupa Birliği kota sistemi kararına karşılık bir çok Avrupa ülkesinin hala kota sistemini uygulamakta ağır davrandığı açıklandı.

AB'nin karar verdiği kota sistemini uygulamakta birçok devlet ya başarısız oldu ya da kotayı uygulamayı reddetti. Yerleştirme kotalarına uyulmaması durumunda 250 bin avro para cezası verileceği kararı Macaristan hükümetince şantaj olarak değerlendirildi.

AB Komisyonunun incelemesine göre kota kararına rağmen yılın başından bu yana sadece 272 mülteci yerleştirildi.

6 bin 200 mülteci alması planlanan Polonya 1 milyar 75 milyon dolar para cezası ödeyerek sorumluluğundan kurtuldu.

Vişegrad ülkeleri olarak adlandırılan Macaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya Avrupa Birliği tarafından önerilen zorunlu kota uygulamasına kesinlikle karşı çıkıyor ve tek bir mülteci bile kabul etmeye yanaşmıyorlar.

Macaristan hükümeti sonbaharda bir referanduma giderek "mültecilere hayır" politikasını halka da onaylatmak istiyor.

Kota programı Kuzey avrupa'ya gitmeye çalışan mültecilerin Yunanistan ve İtalya'da yığılması üzeriene bu ülkelerin yükünü hafifletmek amacıyla tasarlanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2016, 15:41
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48