banner39

'Avrupa Rusya'dan koruduğu için Ukrayna'ya borçlu'

Saakaşvili, Ukrayna askerlerinin Avrupa’yı kıtanın en saldırgan ordusundan koruduğunu ve korumaya devam edeceğini ve Avrupa'nın kendilerine borçlu olduğunu söyledi

Avrupa 06.02.2017, 16:51 06.02.2017, 16:51
'Avrupa Rusya'dan koruduğu için Ukrayna'ya borçlu'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eski Gürcistan Başbakanı ve eski Odessa Valisi Mihail Saakaşvili, Avrupa’nın kıtayı ‘barbar Ruslar’dan koruyan Ukraynalılara ‘borçlu’ olduğunu savundu.

Hakkındaki yolsuzluk iddialarının ardından Gürcistan’dan kaçmak zorunda kalan ve Ukrayna’da Odessa valisi olarak tayin edilen Saakaşvili, Radio Vesti’ye yaptığı açıklamada Donetsk’te yeniden tırmanan gerilimi değerlendirdi.

“Habsburglar, Avrupa’yı Osmanlılardan korudu ve aptallık edip 1. Dünya Savaşı’na girene kadar dünyaya kendi koşullarını dikte etti” diyen Saakaşvili, Ukrayna’yı Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, Rusya’yı ise Osmanlı İmparatorluğu’na benzeterek ekledi: “Ukrayna askerleri, bir kez da dünyaya, Avrupa’yı kıtanın en saldırgan ordusundan koruduğunu ve korumaya devam edeceğini kanıtladı. Diğer bir deyişle bütün Avrupa, Ukraynalılara borçlu.”

Kiev’in Avrupa’ya “Bizi yalnız bırakmayın” diyerek yalvarmak yerine “Bunu, bunu ve bunu yapmalısınız” demeye hakkı olduğunu savunan Saakaşvili’ye göre, Avrupa Birliği ve genel olarak Avrupa, Ukrayna olmadan hayatta kalamaz. İddiasını bir adım daha ileriye götüren Saakaşvili, “Avrupa’nın Ukrayna olmadan bir geleceği olmaz” diye ekledi.

Ukrayna’nın ‘ekonomik bir potansiyele sahip olduğunu’ da savunan Saakaşvili, “5-15 yıl içinde, Ukrayna, Avrupa siyasetinde lider bir oyuncu olabilir. Ondan sonra Avrupa’ya seyahat edip etmemiz bir soru olmayacak. Hatta Ukraynalılar oraya gururla gidecekler, vasıfsız işçi olarak değil” ifadelerini kullandı. Şaakaşvili, bunlarla sınır kalmayan açıklamalarını “Ukrayna’nın kaderinde Avrupa’nın süper gücü olmak var” diye sürdürdü.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?