Avrupa 'Şengensiz Avro'nun anlamını tartışıyor

AB Komisyon Başkanı Juncker, Şengen Anlaşması olmadan Avronun bir anlamının bulunmadığını ve Avrupa'da işsizliğin artacağını söyledi.

Avrupa 'Şengensiz Avro'nun anlamını tartışıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB Komisyon Başkanı Claude Juncker, yeniden başlatılan sınır kontrollerinin neden olacağı ekonomik sorunlara karşı uyardı. 'Kim Şengen'i öldürürse ortak pazarı da mezara taşır.' diyen Juncker, sınır kontrollerinin mal nakliyatı için beklemek anlamına geldiğini, böylece maliyetlerin artacağını ve ekonomiye pahalıya malolacağını, milyarlara varan mali zarara ve işyeri kaybına yolaçacağını söyledi.

Bütün bunların sonucu olarak kontrolü mümkün olmayan bir işsizlik probleminin ortaya çıkacağını ifade eden Juncker, ekonomik bedelin ve ekonomik büyüme kaybının çok yüksek olacağını vurguladı.

Avronun da tehlikeye gireceğini belirten Juncker, çalışanlara serbest dolaşım imkanı sağlayan ve tüm Avrupalıların istifade ettiği Şengen olmazsa Avronun da bir anlam taşımadığını kaydetti.

İsveç ile Danimarka arasındaki 'Öresund' köprüsünde yeniden başlatılan sınır kontrollerine dikkat çeken Juncker, şimdiye kadarki zararın 300 milyon Avroyu bulduğunu belirtti. Juncker, şayet tüm AB ülkelerindeki sınırlarda kontroller başlatılsa, tırların bir saatlik maliyetinin 3 milyar Avro zarara neden olacağını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2016, 13:28
banner53
YORUM EKLE

banner39