banner39

Avrupa, Ukrayna'ya tam yüz çevirdi

Avrupa ülkeleri, Ukrayna'ya Timoşenko yüzünden tam bir boykot uygulamaya başladı. Brüksel, Ukrayna Başbakanı'nın görüşme isteğini reddetti

Avrupa 10.05.2012, 09:54 10.05.2012, 09:56
Avrupa, Ukrayna'ya tam yüz çevirdi

Avrupa ile Kiev arasında cezaevindeki eski Ukrayna Başbakanı Yulya Timoşenko'nun durumu nedeniyle yaşanan gerginlik tırmanıyor. Yalta'da yapılacak Orta Avrupa Ülkeleri Zirvesi boykotlar nedeniyle ertelenirken, şimdi de Brüksel, Ukrayna Başbakanı Azarov'un görüşme talebini reddetti.

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Euronews ile söyleşisinde, Azarov'a, Brüksel'de gelmeme çağrısı yaptı.

Timoşenko'nun durumunu hatırlatan Avrupalı parlamenter, "Ukrayna Başbakanı Brüksel'e gelme niyetini bildirdiğinde, kendisine 'Gerek yok, ülkenizde kalın' cevabını verdik. Kiev'e, ülke içi siyasi durumu değiştirmesi için net bir politik sinyal verdik. Ukrayna, 2004 yılında olduğu gibi demokratik devlet modeline dönmeli'. Eski Başbakan Yulya Timosenko'ya karşı sergilenen tutumun kabul edilemez olduğu görüşündeyiz. Ve bunu net bir şekilde Başkan Yanukoviç'e de belirttik" dedi.

Daha sonra Brüksel'den gelen ikinci açıklamada, bu çağrının 15 Mayıs'ta düzenlenecek Ukrayna-AB zirvesiyle ilgisi olmadığı belirtildi.

Rompuy, Ukrayna ve Polonya'da düzenlenecek 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası'na aynı nedenden ötürü katılmayacağını da ekledi.

Bu arada Timoşenko, cezaevinde kotu muamele gördüğü gerekçesiyle 19 gündür sürdürdüğü açlık grevine son verdi. Sırt ağrıları nedeniyle sağlık durumu kötüleşen eski Başbakan hastaneye nakledildi.

 

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?