banner39

Avrupa ve Rusya arasında AKPM restleşmesi

AKPM, Rus parlamenter heyetinin oy hakkının askıya alınma süresini 2015 yılı Nisan ayına kadar uzattı, Rusya ise kurumdaki faaliyetlerini yıl sonuna kadar askıya aldı

Avrupa 29.01.2015, 07:40 29.01.2015, 08:19
Avrupa ve Rusya arasında AKPM restleşmesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), "Ukrayna'daki ağır uluslararası hukuk ihlallerinin devam etmesi" nedeniyle üyesi bulunan Rus parlamenter heyetinin oy hakkının askıya alınma süresini 2015 yılı Nisan ayına kadar uzattı. Rusya ise AKPM faaliyetlerini yıl sonuna kadar sonlandırdıklarını açıkladı.

AKPM Genel Kurulunda yapılan oylamada, Rus parlamenter heyetinin oy ve yönetim organlarında temsil hakkının askıya alınmasına ilişkin karar tasarısı tartışılarak kabul edildi. Genel Kuruldaki tartışmanın ardından gerçekleştirilen oylamada, Rus parlamenterlerin oy hakkının askıya alınması için 160 "evet", 42 "hayır" ve 11 "çekimser" oyu çıktı.

Karar uyarınca, Rus parlamenterler, AKPM’nin üye ülkelerdeki seçimlere gönderdiği gözlemci heyetlerinde yer alamayacak ve AKPM'yi temsilen başka ülkelerde görevlendirilmeyecek.

Rusya'yla diyaloğun geliştirilmesinin gerekliliğine vurgu yapılan kararda, ülkenin AKPM'nin uyarılarını dikkate alarak ilerleme kaydettiği takdirde haklarının yeniden tesis edilmesi konusunun Nisan ayında görüşüleceği belirtildi.

AKPM'nin kararında, "Rusya'nın Ukrayna'daki ağır uluslararası hukuk ihlallerine devam ettiği ve Avrupa Konseyi'nin temel prensiplerinin ciddi anlamda çiğnediği"ne değinildi. Kararda ayrıca Rusya'ya, cezaevinde bulunan Ukraynalı kadın pilot Nadiya Savçenko'nun serbest bırakılması konusunda çağrı yapıldı.

AKPM geçen yıl Nisan ayında, Kırım’ın tek taraflı ilhakı nedeniyle üyesi bulunan Rus parlamenter heyetinin oy hakkını 2014 yılı sonuna kadar askıya almıştı. Kararda, "Ukrayna topraklarının askeri işgalinin, silahlı güç tehdidi ve sözde referandumla Kırım'ın tek taraflı ilhakının, açık bir şekilde uluslararası hukukun ihlali olduğu" belirtilmişti.

RUSYA: YIL SONUNA KADAR ÇEKİLİYORUZ

Rusya Parlamentosunun alt kanadı Duma Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'ndeki (AKPM)  faaliyetlerini 2015 sonuna kadar durdurduklarını açıkladı. 

Puşkov, basına yaptığı açıklamada, AKPM'nin Rus parlamenter heyetinin oy ve yönetim organlarında temsil hakkının Nisan ayına kadar askıya alınmasını değerlendirdi. 

Puşkov, "Bizim tavrımız şu şekilde, kimseden yetki isteme, yetki için yalvarma niyetinde değiliz. Eğer AKPM'de çoğunluk bizim hakkımızın durdurulmasından yana karar aldıysa biz de cevap olarak, daha önce uyardığımız gibi AKPM'deki faaliyetlerimizi 2015 sonuna kadar durduruyoruz" dedi. 

Rus parlamenter Puşkov, ülkesinin Avrupa Konseyi hakkındaki kararını ise bu yılın sonuna kadar vereceğini söyledi. 

AKPM Nisan ayında, Kırım’ın tek taraflı ilhakı nedeniyle üyesi bulunan Rus parlamenter heyetinin oy hakkını 2014 yılı sonuna kadar askıya almıştı. Kararda, "Ukrayna topraklarının askeri işgalinin, silahlı güç tehdidi ve sözde referandumla Kırım'ın tek taraflı ilhakının, açık bir şekilde uluslararası hukukun ihlali olduğu" belirtilmişti.

Strasbourg'da gerçekleştirilen AKPM'nin kış oturumunda ise Rusya'nın oy kullanma hakkının iade edilip edilmeyeceği değerlendirildi. 

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü