banner15

Avrupa yolundaki sığınmacı sayısında azalma yok

Türkiye-Balkanlar yolu kapandıktan sonra Avrupa'ya gitme umudunu devam ettiren sığınmacılar sayısında azalmanın olmadığı belirtildi.

Avrupa yolundaki sığınmacı sayısında azalma yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalya’da hükumet, göçmenlere yönelik umuda yolculuğun riskleri konusunda bilgilendirme kampanyası başlatsa da bu ülkeye gelen sığınmacı sayısında azalma olmuyor.

Euronews'in haberine göre, son olarak sabah saatlerinde Libya açıklarında kurtarılarak İtalya’ya getirilen göçmen sayısı 600’ü aştı. İtalyan Sahil Güvenlik Birimleri’nin yayımladığı bir diğer videoda, Çarşamba günü düzenlenen operasyonla kurtarılan 233 göçmenin Sicilya Adası’nın Messina bölgesine getirildiği görülüyor.

Perşembe günün kurtarılan 137 kişilik bir başka grupta bulunanlar da bugün yine güvenli bölgelere nakledildi.

Öte yandan, Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) verilerine göre, 2016 yılı içerisinde denizden Avrupa’ya ulaşan göçmen ve mülteci sayısı 251 bini aştı. Sadece Temmuz ayında Yunanistan ve İtalya’ya ulaşanlar ise 20 bin civarında.

Bu yıl içerisinde denizde hayatını kaybedenlerin sayısı da 3 bini geçmiş durumda.

Çocuklara yönelik çalışmaları ile bilinen Save The Children kuruluşuna göre, 2016’nın Ocak ayından şu ana kadar 70 bin 222 göçmen İtalya’ya geldi ve bunların 11 binini çocuklar oluşturuyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2016, 14:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35