Avrupa'da Avroya kuşku giderek artıyor

Başta Fransa ve Almanya olmak üzere birçok AB ülkesinde Avroya kuşkuyla bakanların sayısı giderek artıyor.

Avrupa'da Avroya kuşku giderek artıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransız gazetesi 'La Croix'de yayınlanan anket sonuçlarına göre AB'nin önemli büyük ülkelerinde Avroya karşı kuşku duyanların sayısı giderek artıyor. Ankette 2012'den bu yana, Almanya'da Avro karşıtlarının yüzde 36'dan yüzde 44'e, İspanya'da yüzde 26'dan yüzde 37'ye, Fransa'da yüzde 38'den yüzde 43'e ve İtalya'da da yüzde 39'dan yüzde 45'e yükseldiği tesbit edildi.

Gazetenin kaynak olarak gösterdiği araştırma kurumu 'Ifop' bu anket için 4 binden fazla AB ülkesi vatandaşına sorular yöneltmiş. Ifop verilerine göre Almanya'da geleceğe daha olumlu bakanların oranı diğer üç büyük AB ülkesi vatandaşlarına göre daha fazla.

Almanların yüzde 31'i ülkelerinin de Yunanistan gibi krize girmesinden korktuğunu belirtirken, Fransızların yüzde 54'ü, İspanyolların yüzde 56'sı ve İtalyanların da yüzde 58'i aynı endişeyi taşıdıklarını dile getirdi.

'Halen krizde miyiz' sorusuna evet diyenlerin oranı Almanya'da yüzde 37 olarak belirlenirken, Fransızların, İspanyol ve İtalyanların da üçte ikisi bu soruya evet cevabını verdi. Anket 29 Ağustos ile 4 Eylül tarihleri arasında yapılmış.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2013, 11:53
banner53
YORUM EKLE

banner39