banner15

Avrupa'da kriz intiharları artırdı

Avrupa'da ekonomik kriz, işsizlik ve borçlanma, intihar olaylarını artırdı. 2009'dan bu yana AB ülkelerinde her yıl 8 bin kişi intihar etti.

Avrupa'da kriz intiharları artırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa'da 2009 yılından bu yana daha önceki yıllara göre intihar olayları yüzde 6,5 oranında arttı. Oxford Üniversitesinden Aaron Reeves, bilimsel verilerin Avrupa'daki ekonomik krizden dolayı intihar olaylarının arttığını gösterdiğini söyledi.

Federal İstatistik Dairesi tarafından belirlenen rakamlara göre, krizin başladığı 2008'den bu yana Almanya'da da intihar edenlerin sayısında artış görüldü. Bazı yıllarda intihar eden sayısı 11 bini geçti. Böylece her 47 dakikada bir Almanya'da bir kişi intihar etti. 2012'den sonra her yıl intihar eden sayısı 10 binden aşağı düştü.

Uzmanlara göre ekonomik krizle birlikte gelen işsizlik, güvencesiz iş ve krizle bağlantılı diğer etkenler, insanlar arasında depresyona ve bunun sonucu olarak da intihara yolaçıyor. Bilimsel araştırmalar sonucu elde edilen rakamlara bakıldığında Avrupa'da intihar vak'aları daha çok orta yaşlı erkekler arasında görülüyor.

AB ülkeleri arasında özellikle krizin yoğun olduğu ülkelerdeki intihar oranlarında daha büyük artış görüldü. Örneğin İspanya'da kanserden sonra en çok ölüm nedenleri arasında ikinci sırada intihar yeralıyor. İrlanda ve Yunanistan'da da intihar edenlerin sayısı krizden sonra arttı. İrlanda'da 2013 yılında bazı aylarda, hayvanlarını besleyecek yeterince yemi olmadığı için her hafta bir çiftçinin intihar ederek öldüğü belirlendi.

İsveç, Finlandiya ve Avusturya gibi krizden daha az etkilenen AB ülkelerinde ise intihar olaylarında azalma görüldü. Araştırmacılar bu ülkelerde devlet tarafından mesleki eğitim yardımları ve maaşlara destek sağlandığından intihar oranının azaldığını düşünüyorlar. Bu ülkelerde kriz sonrası her yıl ortalama 5 bin kişi intihar etti.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2014, 10:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48