banner39

Avrupa'da Kutlu Doğum programları başladı

Avrupa’daki Kutlu doğum programlarının açılışı Belçika'nın Genk şehrinde yapıldı.

Avrupa 07.04.2013, 22:48 07.04.2013, 22:50
Avrupa'da Kutlu Doğum programları başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa’nın birçok ülkesinden binlerce gurbetçinin katıldığı programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez,  “İslam inancına göre insan onurunun kaynağı ister doğuştan, ister sonradan elde ettiğimiz hususlara bağlı değil. Herhangi bir insanın bir ırka mensup olması onur kaynağı değildir. Herhangi bir insanın farklı renkte yaratılmış olması bizatihi onurunun kaynağı değildir. Dillerin, renklerin farklılığı Allah’ın ayetlerindendir.”

OSMANLI HOŞGÖRÜSÜNÜ ANLATTI

Avrupa’da İslam’a ve dinlere karşı artan hoşgörüsüzlüğe dikkat çeken Görmez, Avrupa’ya Osmanlı’daki hoşgörü ortamını örnek verdi.

Görmez, Osmanlı hoşgörüsü hakkında, “Biz öyle bir medeniyetin çocuklarıyız ki bundan 100-150 sene önce batının hiçbir başkentinde camiyi sinagogu kiliseyi bir arada göremezdiniz. Ama bundan 4 asır önce İstanbul’da, Bursa’da, Edirne’de bunlar yan yana barış içinde yaşayabilmiştir. Ermenisi, Rumu, Yahudisi, Müslümanı barış içinde yaşayabilmiştir.” Dedi.

Diyanet İşleri Başkanı, Avrupalı Türklere ise Müslümanlığın rahmetini ve güzelliğini davranışlarıyla bütün komşularına göstermeleri tavsiyesinde bulundu.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?