banner39

Avrupa'da tasarruf milyonlarca insanı yoksullaştıracak

Ekonomik kriz nedeniyle alınan tasarruf tedbirlerinin Avrupa Birliği'nde 25 milyon insanın yoksullaşmasına sebep olacağı belirtiliyor

Avrupa 12.09.2013, 10:13 12.09.2013, 14:28
Avrupa'da tasarruf milyonlarca insanı yoksullaştıracak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa'da ekonomik kriz nedeniyle alınan tasarruf önlemlerinin önümüzdeki 12 yıl içinde 25 milyondan fazla insanın yoksullaşmasına sebep olacağı açıklandı.

Uluslararası yardım ajansı Oxfam tarafından yapılan açıklamada, ekonomik krizin sosyal haklarda on yıllarca geriye gitmek anlamına geldiği belirtiliyor. Güvenlik, sağlık ve eğitim alanlarındaki kesintiler, daha az işçi hakları ve adil olmayan vergilendirme Avrupa Birliği ülkelerinde milyonlarca insanın yoksullaşmasına sebep olacak.

AB ve IMF'den finansal destek alan Portekiz ve Yunanistan'ın yanı sıra şu anki politikalarını devam ettirirlerse İspanya ve İngiltere'nin de yakında dünyada eşitsizliğin en fazla olduğu ülkeler arasına gireceği belirtildi.

Tasarruf tedbirlerinin en zengin yüzde 10'luk dilimi ise etkilemeyeceği belirtiliyor.

Avrupa Birliği ülkeleri içinde Yunanistan, İrlanda, İtalya, Portekiz, İspanya ve İngiltere ekonomik kriz nedeniyle sıkı tasarruf önlemleri uygulama kararı aldı.

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?