banner39

Avrupa'da Trump şoku; etekler tutuştu!

ABD başkanlık seçimlerinde Trump'un 288 delegeye ulaşarak yeni başkan seçilmesinin ardından Avrupalı liderler ve politikacılardan ard arda tepkiler gelmeye başladı

Avrupa 09.11.2016, 11:30 09.11.2016, 15:21
Avrupa'da Trump şoku; etekler tutuştu!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD başkanlık seçimlerinde Trump'ın zafer kazanması Avrupalı siyasetçileri şoka uğrattı. Fransa’nın ABD Büyükelçisi Gerard Araud, Trump’ın zafer kazanamsına yönelik, “Brexit ve bu seçimlerden sonra artık her şey mümkün. Gözlerimizin önünde bir dünya yıkılıyor“ şeklinde konuştu.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, ARD televizyonunda yaptığı açıklamada, ABD’deki seçim sonuçlarının gidişatının kendisi için ağır bir şok olduğunu kaydetti. Von der Leyen ayrıca, "Her ne kadar seçim kampanyaları hakaret ve kutuplaştırıcı sözlerle geçse de, bu demokratik özgür bir seçim" şeklinde konuştu.

SCHULZ: TRUMP İLE ÇALIŞMAK ÇOK ZOR OLACAK!

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Donald Trump’ın başkan seçilmesinin ardından yaptığı açıklamada “Trump ile çalışmak zor olacak” diye konuştu.

Amerikan politik sisteminin sık sık zor dönemden geçtiğini belirten Sosyal Demokrat Partili (SPD) politikacı, bu sistemin Cumhuriyetçi Trump’ın başkanlığını kaldıracak kadar da güçlü olduğunu vurguladı.

Schulz, Trump’ın seçim zaferini İngilizlerin AB’den ayrılama kararı aldığı Brexit referandumu ile karşılaştırdı. İngiltere’de de birçok insanın ciddiye alınmadığını hissettiği için oyları ile tepki verdiğini kaydeden Schulz, seçmenin sesine kulak verilip hatalardan ders çıkarılması gerektiğini savundu.

ABD'nin Almanya Büyükelçisi John B. Emerson Alman ZDF kanalında Trump'ın zafere yaklaşmasına yönelik değerlendirmede bulundu. Büyükelçi, "Trump'ın zaferi ABD için çok dramatik bir dönüşüm anlamına gelecek. Burada önemli olan Trump'ın böylesi kutuplaşmış bir ülkeyi birleştirecek bir strateji izleyip izlemeyeceği" şeklinde konuştu.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de, Trump’ın seçim zaferine ilişkin Twitter hesabından yaptığı ilk açıklamada, AB ve ABD arasındaki ilişkilerin “diğer tüm siyasi iktidar değişimlerinden daha karmaşık” olduğunu kaydetti. Mogherini, ABD ile “birlikte çalışmaya devam edeceğiz, Avrupa’nın dayanıklılığını yeniden keşfedeceğiz” paylaşımını yaptı.

YEŞİLLER ŞAŞKIN

Avrupa Parlamentosu’ndaki Yeşiller Grubu’nda ABD seçim sonuçlarına ilişkin hayal kırıklığı hâkim. Avrupa Parlamentosu'nda Yeşiller Grubu Başkanı Rebecca Harms, Trump’ı korku saçan bir seçim kampanyası yürütmekle suçladı ve “Avrupa’da da popülist siyasi parti ve hareketler giderek daha fazla taraftar topluyor” diyerek uyardı.

LE PEN'DEN TRUMP'A TEBRİK

Fransa’nın aşırı sağcı Ulusal Cephe partisi lideri Marine Le Pen resmi sonuçlar henüz açıklanmadan Twitter hesabı üzerinden Cumhuriyetçi Donald Trump'ı kutlayarak, tebrik etti. Le Pen, "ABD'nin yeni başkanı Donald Trump ve Amerikan halkını tebrik ederim" yazdı.

Hollandalı aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin (PVV) lideri Geert Wilders ve İngiltere'de AB ve göçmen karşıtı aşırı sağcı UKIP’in eski lideri Nigel Farage, Trump’u tebrik ederek seçim sonuçlarından memnuniyetlerini dile getirdi. Wilders Twitter hesabından “Amerikan halkı ülkesini geri aldı” şeklinde bir mesaj paylaştı. Farage ise Trump'ın seçim zaferi ve Brexit referandumuna atıfta bulunarak "2016 iki büyük siyasi devrimin yılı gibi görünüyor” diye konuştu.

PUTİN DE TEBRİK ETTİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin 45. başkanı seçilen Donald Trump'a tebrik telgrafı gönderdi.

İngiltere'den ise seçim sonuçlarına dair henüz resmi anlamda bir tepki gelmedi.

 

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?