banner39

Avrupa'da yeni grev dalgası

Almanya’da kamu sektörü çalışanlarının uyarı grevleri sürüyor. Çarşamba günü ülkenin en kalabalık eyaleti Kuzey Ren Vestfalya ve Berlin’de ulaşım felç oldu. Portekiz'de ise yarın genel grev var

Avrupa 21.03.2012, 14:14 21.03.2012, 14:14
Avrupa'da yeni grev dalgası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da kamu sektöründeki uyarı grevleri yayılıyor. Pazartesi gününden bu yana altı eyalette yapılan uyarı grevlerine bugün Kuzey Ren Vestfalya da katıldı.  Yakın mesafe ulaşımı neredeyse tamamen durma noktasına gelirken sabah işe gidiş saatlerinde yoğun karmaşa yaşandı.

Almanya'nın en kalabalık nüfuslu eyaleti Kuzey Ren Vestfalya'da otobüs ve tramvaylar trafiğe çıkmadı. Çöp hizmetleri, hastane, çocuk yuvaları ve federal kurumlar da greve dahil oldu. İki hafta önceki ilk uyarı grevine eyalet çapında 55 bin kamu çalışanı katılmıştı.

Berlin'de de sabah erken saatlerde kent temizlik görevlilerinin iş bırakmasıyla başlayan grev, su hizmetleri ve eyalet hastanelerinde de sürüyor. Başkentteki federal kurumlarda çalışan memurlar, federal meclis idarî birimleri ve başbakanlık çalışanlarının da greve katılması bekleniyor.

Sendikalar, federal ve yerel düzlemde çalışan iki milyon kamu çalışanı için yüzde 6,5'lik maaş zammı talep ediyor. İşveren tarafı ise iki yıla yayılacak şekilde yüzde 3,3'lük zam teklif ediyor.

Portekiz'de yarın genel grev var

Ekonomik krizle mücadele eden Portekiz'de de, en büyük işçi sendikası Portekiz İşçileri Genel Konfederasyonu'nun (CGTP) çağrısıyla yarın genel greve gidilecek.

Portekiz'de 2011 haziran ayında göreve gelen sağcı hükümetin, ekonomik krize karşı aldığı önlem paketlerine karşı protesto için yapılacak genel grevin özellikle kenti için ulaşımı etkilemesi bekleniyor.

Portekiz hükümetinin, iş adamları ve ülkedeki 2. büyük sendika olan UGT ile uzlaşmaya vararak bu yıl çıkardığı yeni iş yasasını ''feodal sisteme dönüş'' olarak yorumlayan CGTP, ''işten çıkarılmaların kolaylaştırmasına ve pazarın daha çok liberalleştirilmesine'' karşı çıkıyor. Sendika sözcüleri, greve büyük bir katılım olmasının beklendiğini ve Lizbon, Porto gibi büyük şehirlerde metro ile gemi gibi bazı ulaşım araçlarında asgari hizmetin bile verilmeyeceğini ileri sürdüler.

Başbakan Pedro Passos Coelho, geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada, ciddi ekonomik krizin aşılması ve finans piyasalarında güvenin tekrardan elde edilmesi için kemer sıkma paketlerinden başka alternatiflerinin olmadığını söyleyip, genel grevin çözüm olmadığını vurgulamıştı.

Son 16 ayda 3. kez genel greve gidecek olan Portekiz'de, 2011 sonu itibariyle işsizlik yüzde 14,8 ile rekor oranda bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?