banner15

Avrupa'da yeni vergiler geliyor

İtalya, google gibi Uluslar arası internet portallerinden, AB de plastik torbalardan vergi almayı planlıyor.

Avrupa'da yeni vergiler geliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İtalya, google, amazon ve yahoo gibi internet şirketlerinden vergi almayı planlıyor. Koalisyon hükümetinin en büyük ortağı Orta Sol Parti PD tarafından teklif edilen vergi uygulamasıyla, Uluslar arası internet siteleri, yalnızca İtalya'da kayıtlı ve vergi ödeyen reklam ajansları ve ağları üzerinden satış ve reklam yapabilecekler.

'Google Vergisi' adı verilen vergiyle İtalya her yıl 1 milyar Avro gelir elde edebilecek. Bütçe Komisyonu Başkanı Francesco Boccia, internet firmalarının İtalya'da kazanıp dışarda vergi vermelerinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

AB NAYLON TORBA VERGİSİ PLANLIYOR

Avrupa ülkelerinde plastik torba kullanımını azaltmak maksadıyla AB Çevre Komiseri Janez Potoçnik tarafından vergi uygulaması teklif edildi. Ancak üye ülkelerin plastik torba konusundaki vergi ya da yasaklama getiren kanunları ulusal bazda çıkarmaları gerekiyor. Ayrıca böyle bir uygulamanın AB Parlamentosu tarafından da onaylanması şart.

Potoçnik'in teklifine göre üye ülkeler naylon torbaları ya tamamen yasaklayacak ya da torbalardan vergi alacak. Brükselli yetkililer özellikle sebze ve meyva taşımak için kullanılan şeffaf torbaların kullanımını azaltmayı hedefliyor. Potoçnik, plastik torbaların, herşeyi bir kere kullanıp atan bir toplumun sembolü haline geldiğini söyledi. Potoçnik, yalnızca beş-on dakika kullanılan bu torbaların çürümesi için yüzlerce yıl geçmesi gerektiğini belirtti.

Avrupa ülkeleri arasında plastik torba ile mücadelede Danimarka ve İrlanda en büyük başarıyı sağladı. Her iki ülkede de uygulanan vergi ile naylon torba kullanımı yüzde 80 oranında azaldı. AB ülkelerinden en büyük plastik torba problemi bulunan ülkeler Polonya, Macaristan ve Slovakya. Bu ülkelerde ortalama kişi başına yılda 400'den fazla plastik torba kullanılıyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2013, 11:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48