banner39

Avrupa'daki ırkçılardan 'katil'e destek

Norveç katliamından sonra kıtadaki pek çok ırkçı saldırıya destek verdi. Destekçiler arasında siyasetçiler de var.

Avrupa 28.07.2011, 16:59 28.07.2011, 17:19
Avrupa'daki ırkçılardan 'katil'e destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa'daki ırkçılardan ilham aldığı ortaya çıkan Norveç katiline yine Avrupalı ırkçılardan şaşırtıcı bir şekilde destek geldi. Irçılar, desteklerini "şiddet boyutu değil ama.." diyerek meşru göstermeye çalıştı. İtalya’da hükümet ortağı Kuzey Birliği Partisi’nin Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Mario Borghezio, Norveç’te katliam gerçekleştiren Anders Behring Breivik’e destek çıktı.

Radio 24’te konuşan Borghezio’nun “Breivik sahip olduğu düşüncelerinde yüzde yüz haklı. Bunlar çok iyi düşünceler. Özellikle İslam ve Avrupa’yı bekleyen tehlike konusunda dile getirdiği kaygılar, bizim Oriana Fallaci’nin düşüncelerine benziyor” şeklindeki sözlerine, İtalya’da hükümet düzeyinde resmi bir tepki verilmemesi dikkat çekti.

2006 yılında yaşamını yitiren Fallaci, İslam ve göçmen karşıtı görüşleriyle tanınan İtalyan gazeteciydi. Borghezio “Elbette Oslo’daki dengesizle aynı kafada değilim ama öte yandan Hıristiyanlar kurbanlık hayvan gibi katledilmemeli, Hıristiyan nüfusu korumak gerekli” diye konuştu. La Repubblica gazetesinde yazan gazeteci Michele Serra, Borghezio’nin katil Brievik konusundaki açıklamasını, “İslam ve Yahudi karşıtı, eşcinsellere kin duyan ırkçı bir siyasetçinin zehir zemberek sözleri” şeklinde yorumladı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI, BORGHEZİO ÖZÜR DİLEDİ

Borghezio hakkında, Norveçli katil Anders Behring Breivik'e destek veren sözleri nedeniyle soruşturma başlatıldı. Muhalefet, Borghezio'nun derhal istifa etmesi gerektiğini belirtti. Borghezio'nun hakkında, bu sözleri nedeniyle Milano Cumhuriyet Savcılığının soruşturma başlattığı bildirildi.

Sarf ettiği sözler nedeniyle tepki gören ve geri adım atmak durumunda kalan Borghezio, saldırılarda yakınlarını kaybeden Norveçlilerden ve Avrupa Parlamentosu'ndan özür dilediğini ifade etti.

KBP'li Normları Sadeleştirme Bakanı Roberto Calderoli de partisinin bu konu hakkındaki duruşunu açıkladığı toplantıda, Norveç halkından özür dilemişti.

FRANSIZ IRKÇILARDAN DA DESTEK GELDİ

Breivik'e destek veren diğer bir isim Fransa'nın aşırı sağcı Milli Cephe partisinin üyesi Jacques Coutela oldu. İnternet blog'unda Breivik'i Batının savunucusu olarak tanımlayan Coutela Norveç'teki terör saldırısının sebebi Müslüman işgaline karşı mücadeledir, ve bunun bilinmesi istenmiyor yorumunda bulundu. Açıklamaları sebebiyle, Mart ayındaki yerel seçimlerde Milli Cephe adayı olan Coutela hakkında, parti tarafından disiplin soruşturması başlatıldığı bildirildi.

LE PEN'İN PARTİSİNE ÜYEDEN DE DESTEK

Aşırı sağcı Milli Cephe (FN) partisinin lideri Marine Le Pen, Norveç'teki katliamı kınarken, bu katliamı öven bir parti üyesini partiden ihraç etti. Ancak, Fransa'nın önde gelen ırkçılıkla mücadele kuruluşlarından Irkçılığa Karşı Halklar Arası Dostluk Hareketi (MRAP), Norveç'teki katliam hakkında yayımladığı bildiride, Tüm Avrupa kıtasını saran bu zararlı atmosferde aşırı sağ ve popülist sağ ağır sorumluluk taşımaktadır görüşünü aktardı.

Marine Le Pen, bunun üzerine Fransa'daki aşırı sağcı Milli Cephe'nin Norveç'te yalnız hareket eden ve acımasızca cezalandırılması gereken bir dengesizin işi olan bu katliama elbette tamamen yabancı olduğunu söyledi.

İSVEÇLİ POLİTİKACI'DAN DA DESTEK GELDİ

Norveç'in başkenti Oslo'daki Başbakanlık binasının bulunduğu caddeye ve Utoya adasındaki İşçi Partisi gençlik kampına saldırı düzenleyerek, çoğu İşçi Partili 76 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik'e bütün dünyadan tepkiler çığ gibi büyürken, İsveçli yerel politikacıdan şaşırtıcı destek geldi.

Yabancı karşıtı İsveç Demokrat (Sverigedemokraten) Partisinden Varberg Belediye Meclisi üyesi olan Erik Hellsborn'in kişisel blogunda, ''Norveç'teki 76 kişinin ölüm sebebi, çok kültürlülüğün getirdiği problemler ile Norveç hükümetinin sorumsuzca Müslümanları ülkeye doldurması'' diye yazması İsveç'i ayağa kaldırdı.

Erik Hellsborn'un 76 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik'e sahip çıkan yazısından sonra en sert tepkiyi yabancı karşıtı İsveç Demokrat Parti'nin Genel Başkanı Jimmie Åkesson'dan geldi. ''Erik Hellsborn'un yazdıkları kendi düşünceleri, kesinlikle partimizin görüşlerini yansıtmıyor'' diyen Jimmie Akesson, Erik Hellsborn'u partiden kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk ettiklerini belirtti.

Belediye meclis üyeliğinin dışında Göteborg Göçmen mahkemesinde de jüri üyesi olan Erik Hellsborn'un bu görevine son verildi. Olayla ilgili bir açıklama yapan Göteborg Göçmen Mahkemesi İdare Hukuku Başkanı Margareta Aberg, ''Göçmenler hakkında bu kadar olumsuz düşünen birinin jüri üyesi olarak sağlıklı karar veremeyeceğini göz önüne alarak işine son verdik'' dedi.

Yorumlar (1)
kamil kemal guller 12 yıl önce
Norvec Tromso yakınındaki Nato ussunde 100 lerce muslumanı mechul hapishanelere yolladı.11 eylul sonrası Norvecte mahkememizde hic bir mahkeme tutanagı olmadan 2 yılımız gecti.ırkcı polisi ve devleti bu adamın kacması ıcın saatlerce adaya gec geldi.katil kayıplara karısa idi siz arkadan avrupada musluman avcılıgını seyrederdiniz.Tromsadaki Nato ussu bir an once sorusturmaya acılmalı.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?