banner39

Avrupa'daki Türkler bile AB'ye karşı

Avrupa'da sola, Türkiye'de ise muhafazakâr ve merkez sağ partilere oy veren "Diaspora Türkleri"nin çoğunluğu Türkiye'nin AB'ye girmesine karşı çıkıyor.

Avrupa 09.04.2013, 09:27 09.04.2013, 10:57
Avrupa'daki Türkler bile AB'ye karşı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Avrupa'da yaşayan 5 milyon Türkiye kökenli üzerine ilk kez yapılan kapsamlı araştırmadan çarpıcı sonuçlar çıktı. 50 yıl önce 'işçi' olarak Avrupa'ya adım atanlar 'diyaspora' olma yolunda.

Radikal'den Ömer Şahin'in haberine göre, çoğunluk iki ülkede birden yaşamak istiyor. Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (HUGO), mart ayında 'Euro-Turks-Barometre' Araştırması yaptı. HUGO Müdürü Doç. Dr. Murat Erdoğan'ın başkanlığındaki ekibin yaptığı araştırma Türklerin 100 bin kişiden daha fazla bulunduğu altı AB üyesi ülke ( Almanya , Fransa, Hollanda, İngiltere , Belçika, Avusturya), Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya ve İsviçre'de gerçekleştirildi. Araştırma için 22 bin 99 hane içinden tespit edilen 14 yaş ve üstü 2634 kişi seçildi.

YARIM ASIRLIK DEĞİŞİM

İlk olarak 1960'larda çalışma amaçlı giden Türkiye kökenliler yarım asırı geride bırakırken Avrupa'nın ayrılmaz parçası haline geldiler. Avrupa'da 3 milyonu Almanya'da, toplam 5 milyon Türkiye kökenli bulunuyor. Türkiye kökenlilerin yüzde 90'ı 11 yılı, yüzde 57'si ise 21 yılı aşkın süredir buralarda yaşıyor. Yüzde 13-20'si ise Avrupa ülkelerinde doğdu. HUGO Müdürü Murat Erdoğan'a göre, "Nüfusun yarıdan fazlası Avrupa Birliği vatandaşı. Göçmen Türkler artık işçi değil Türk diyasporası olarak değerlendirilmeli".

ENTEGREYİZ

Yüzde 82.5'lik bir bölüm kendisini bulunduğu topluma entegre görüyor. Çoğunluk yaşadığı ülkede kendisini 'evinde' hissediyor.

BİRDEN FAZLA SİYASİ KİMLİK

Yaşadıkları ülkelerdeki siyasi tercihleri ile Türkiye'deki tercihleri arasında büyük fark var. Yaşadıkları ülkelerde sol, sosyalist, yeşillere oy veren insanlar Türkiye'de ise muhafazakâr ve merkez sağ partileri tercih ediyor. Erdoğan, bu farklılığı şöyle açıklıyor: "Bu durum trans-nasyonal göçmen psikolojisi ve ihtiyaçları ile açıklanabilir. Ama aynı zamanda bireylerin birden fazla siyasi kimliğe aynı anda sahip olabileceğini de gösterir. Bu bir çelişki değil, rasyonel bir tercihtir."

SANDIĞA GİDECEKLER

Avrupa'da yaşayanlar artık bulundukları ülkelerde oy kullanabilecekler. İlk uygulama önümüzdeki seçimlerde olacak. Sadece bir yerde oy kullanırlarsa tercihlerinin neresi olacağı soruldu. Yüzde 26'sı 'Türkiye seçimleri', yüzde 12'si ise 'yaşadıkları ülke' şeklinde cevap verdi. Yüzde 74'ü Türkiye seçimleri için sandığa gidecek.

AVRUPA'DA KALICILAR

"Önümüzdeki 10 yıl içinde Türkiye'ye yerleşmeyi düşünür müsünüz?" sorusuna yüzde 22 "Kesinlikle yerleşmem", yüzde 23 "Belki yerleşirim", yüzde 15 "Her iki ülkede yaşarım" karşılığını verdi. Sonuçta yüzde 70'e yakın oran kendisini kalıcı görüyor.

TÜRK'ÜZ AMA ÇOKKÜLTÜRLÜLÜĞE AÇIĞIZ

Çalışma diyasporalaşmanın ipuçlarını verdi. Avrupa'da kalıcılık artmasına karşın, Türkiye'ye aidiyet ve Türklüğe aidiyet vurgusu güçleniyor. Türkler çoklu kültürel aidiyete açık olduklarını da söylüyorlar. Deneklerin yüzde 34'ü kendisini 'Türk-Müslüman', yüzde 7'si ise 'hem Türk hem Alman' olarak tanımlıyor.

AYRIMCILIĞA UĞRUYORUZ

Avrupa'da ayrımcılık yapıldığı algısı yaygın. Ayrımcılığa uğramayanlarda bile bu 'algı' gözlendi. Avrupa'da ayrımcılık olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 70'leri buluyor. İslamofobi olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 80.

AB'YE SOĞUKLAR

Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine mesafeliler. Bu sonuçta, Avrupa'yı sarsan mali krizin ve Türk ekonomisindeki olumlu gelişmelerin etkisi olduğu sanılıyor. Türkiye'nin AB üyesi olmanısını iseteyenler yüzde 42. AB'ye karşı çıkanlar ise yüzde 44. Aradakiler ise kararsız.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?