Avrupalı IŞİD'lilerin sığınağı Yunan köyleri

Yunanistan’ın Türkiye’ye yakın liman kentlerinden Dedağaç’ta (Aleksandropolis)'te polis tarafından yakalanan İsveç pasaportu taşıyan iki kişinin Suriye'deki iç savaşta IŞİD'e katılmak için kullandıkları koridor açığa çıktı

Avrupa 11.02.2016, 09:34 11.02.2016, 09:34
Avrupalı IŞİD'lilerin sığınağı Yunan köyleri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunan polisi başta IŞİD militanları olmak üzere terör örgütü üyelerinin son dönemde Türkiye’ye yasadışı geçiş için kullandıkları yeni rotayı tespit etti

Yunanistan’ın Dedeağaç şehrinde Yunan polisi geçen hafta IŞİD saflarında savaşmak için Suriye’ye gitme planları yaptığı belirlenen iki kişi yakalandı.

Tutuklanarak Koridallos ve Volos cezaevlerine konulan ikili, sorgulama sırasında Suriye'ye gitmek üzere Türkiye’ye gideceklerini söyledi. Yunan polisinin verdiği bilgilere göre, IŞİD’e savaşmaya giden Avrupalılar, pasaportları olmasına rağmen bunları kullanmıyor. Bu kişiler bulundukları ülkeden Atina’ya geliyor ve bağlantı kuracakları rehberleri bekliyorlar. Ardından Türkiye ile sınır olan Yunan kasabası Dedeağaç’a ulaşıyor. Buradan otobüs ile sınır köyleri Peplos ya da Kipio köylerine gelip, gizli geçitleri bilen rehberler tarafından yasadışı yollardan Edirne’ye geçiriliyor. Türkiye’ye girdikten sonra da Hatay ve Kilis üzerinden Suriye’ye gidiyor.

Kaynak:Habertürk

Interpol verilerine göre son aylarda Yunanistan üzerinden Suriye’ye yaklaşık 150 yabancı savaşçı yasadışı yolları kullanarak gitti. 50’si pişman olup Avrupa topraklarına geri döndü. Yunanistan’da çok sayıda radikal İslamcı olduğu ve bunların Avrupa’dan IŞİD’e katılan gönüllülere rehberlik yaptığı ifade ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?