Avrupalı muhafazakarlardan Türkiye'ye tehdit

Almanya'nın Bavyera Eyaletindeki muhafazakar partisi CSU'nun Genel Başkan Yardımcısı ve AP muhafazakar grup başkanı Weber, mülteciler konusundaki anlaşmaya uymadığı takdirde Türkiye ile ortak çalışmayı durdurmayı taleb etti.

Avrupalı muhafazakarlardan Türkiye'ye tehdit

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Parlamentosu muhafazakar grup başkanı Alman politikacı Manfred Weber, mülteci akınının durdurulması için Türkiye ile yapılan anlaşmaya dikkat çekerek Türkiye'nin insan kaçakçılarına karşı daha çok önlem alması yönünde verdiği sözü tutmaması halinde üyelik adaylığının iptal edilmesini taleb etti.

Weber, 'Süddeutsche Zeitung' isimli gazeteye verdiği demeçte, önümüzdeki haftalarda Avrupa'ya gelen mülteci sayısı azalmadığı takdirde, AB'nin Türkiye ile yaptığı anlaşmayı yeniden gözden geçirmesi gerektiğini savundu.

AB ile Türkiye arasında 29 Kasım 2015'te ortak bir eylem planı başlatıldı. Türkiye'ye mülteci akınını yavaşlatmasına karşın 3 milyar Avro ve AB üyeliğinin hızlandırılması sözü verildi. Ayrıca Türk vatandaşlarının AB ülkelerine vizesiz giriş imkanı da sağlanacak.

Avrupa'ya giden mülteci azalmasına rağmen, AB'li muhafazakar politikacılar bunun kötü hava şartları nedeniyle böyle olduğunu düşünüyor. Sonuçların hayal kırıklığı olduğunu ifade eden Weber, ancak sınır koruması konusunda Türkiye'yi eleştirmeyeceğini, üye ülkelerin Türkiye'ye örnek olması gerektiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2016, 12:52
banner53
YORUM EKLE

banner39