Avrupalıların dörtte biri tecavüzü normal karşılıyor

Avrupa Komisyonu'nun yaptığı bir araştırmaya göre, Avrupalıların dörtte biri tecavüz suçlarının belli şartlar altında kabul edilebileceğini düşünüyor.

Avrupa 30.11.2016, 09:06 30.11.2016, 09:06
Avrupalıların dörtte biri tecavüzü normal karşılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa'da yaşanan modernite krizinin etkileri devam ediyor. Avrupa Komisyonu adına yapılan bir anket sonucu bu krizin hangi safhaya ulaştığını özetliyor.

Washington Post gazetesinin yayınladığı anket sonuçlarına göre, Avrupalıların dörtte biri tecavüz suçlarının belli şartları göz önünde bulundurarak normal sayılabileceği görüşünü paylaşıyor. Ankete katılanlar bu şartların "Tecavüz mağduru sarhoş muydu? Kıyafeti var mıydı? Flört edilmiş miydi?" gibi etkenler olduğunu belirtiyor.

Anket sonuçlarına göre, bazı ülkelerde tecavüzü normal karşılayanların oranı yüzde 55'e kadar varabiliyor. Bu sayı özellikle Romanya, Macaristan, Bulgaristan ve Çek Cumhuriyeti gibi Doğu Avrupa ülkelerinde çok daha yüksek.

ROMANYA HALKININ YARISI TECAVÜZÜ ONAYLIYOR

Alınan bilgilere göre, Romanya'da ankete katılanların yarısı bazı şartları dikkate alarak, tecavüzün normal olduğunu düşünüyor. Batı Avrupa ülkelerinden Belçika'da da bu düşünceye sahip kişilerin oranı nüfusun yüzde 40'ına tekabül ediyor.

Hollanda'daki anket sonuçlarında ise bu oran yüzde 15 civarında olduğu belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?