banner15

Avrupalıların Müslüman olma hikâyesi

TRT, Avrupalı Müslümanların belgeselini çekerek, onların geçirdiği değişim aşamalarını kayıt altına aldı.

Avrupalıların Müslüman olma hikâyesi

Fatma Grimm, Ahmet Vincenzo, Melek Marlou Feer, Nuriye Tetje Mulder, Dr. Mansur Escudero, Hamza Castro Perez, Yunus Bingenheimer ve diğerleri.

Onlar İslam'la tanıştıktan sonra yeni bir hayat yaşamaya başlayan Avrupalılar. Kimi Hollandalı, kimi İspanyol kimi Alman olan Avrupalı Müslümanların birbirinden ilginç hikâyeleri, isimlerini seçerken kendilerine aldıkları ilginç kıstaslar var. Mesela Fatma Grimm, Hz. Fatma'yı çok seviyor, "Ben de Sevgili Peygamberimizin manevi bir kızı olur muyum?" diyerek, Fatma ismini alıyor. Dr. Mansur Escudero, 'zafer' anlamına gelen ismini almasında, nefsine ve İslam'a karşı çıkanlara karşı zafer kazanmış gibi hissetmesinin önemli olduğunu belirtiyor.

TRT, Avrupalı Müslümanların belgeselini çekerek, onların geçirdiği değişim aşamalarını kayıt altına aldı. TRT Haber ve TRT 1 ve TRT Anadolu'da gösterilmeye başlanan belgesel Ramazan ayı boyunca 13 bölüm olarak yayınlanacak.

Genel koordinatörlüğünü TRT Din ve Ahlak Programları Müdürü Âdem Özkan, yönetmenliğini Bilal Gökçınar ve Nuri Işık, yapım-yönetim yardımcılığını Engin Baytaş'ın yaptığı 'Avrupalı Müslümanlar'ın çok ilginç hikâyeleri var.

Adem Özkan'ın verdiği bilgilere göre, Müslüman olan Avrupalıların tamamı İslam'ın iki yönünden çok etkileniyor. Özkan, İslam'da insana verilen değer, insani hassasiyetler ile İslam'ın temelini oluşturan tevhit inancının belgesele konuk olan Avrupalıları etkileyen ortak yön olduğunu belirtiyor. İsimlerini alırken hepsinin düşünerek, kendilerince en anlamlı ismi seçtiğine, çevrelerinden önemli baskılar gördüğüne değiniyor. Bu baskılara da Alman Fatma Grimm'in yaşantısından örnek veriyor. Fatma Grimm, Müslüman olduğunda çok büyük sıkıntılar çekiyor. Yeni Müslüman olacakların da büyük sıkıntılarla karşılaşacaklarını biliyor. Bu sebeple evinin bahçesine yeni ve küçük bir ev inşa ederek, sadece Müslüman oldukları için evlerini kaybetme ihtimali bulunanları ağırlamayı planlıyor. Nitekim böyle bir aileyi de burada ağırlıyor. Adem Özkan, Avrupalı Müslümanların hayat hikâyelerinin, Müslümanlıklarını yaşama aşklarının çok etkileyici olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Zaman

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 08:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35