banner15

Avrupa'nın en büyük lastik deposunda yangın

İspanya'nın Toledo kenti yakınlarındaki Sesena yerleşim yerinde bulunan lastik mezarlığında yangın çıktı.

Avrupa'nın en büyük lastik deposunda yangın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İspanya'da Madrid yakınlarında bulunan Avrupa’nın en büyük kullanılmış lastik depolarından birinden yangın çıktı. Birkaç günden önce söndürülmesi beklenmeyen yangın sebebiyle en yakın yerleşim merkezi Sesena’dan 9 bine yakın kişi tahliye edildi.

Çevre belediyelerle davalı olan depo için daha önce boşaltılması yönünde mahkeme kararı çıkmış ve 2015 sonunda bu yönde ihaleye çıkılmıştı. Henüz bu karar uygulanmadan çıkan yangının sabotaj sonucu olduğundan şüpheleniliyor.

Madrid özerk yönetimi ve Toledo Belediyesinden yapılan açıklamalarda, dumandan etkilenmemeleri için bölge halkına evlerinden dışarıya çıkmamaları tavsiye edildi. A-4 otoyolu ve çevredeki yolları kullanan araç sürücülerinin ise pencereleri kapalı halde seyahat etmelerin iyi olacağı duyuruldu.

'Avrupa'nın en büyük lastik mezarlığı' olarak bilinen ve eski lastiklerin atıldığı 100 hektarlık alanda, yaklaşık 100 bin tondan fazla lastik bulunuyor.

Söz konusu alan, 2002 yılında Sesena Belediyesinin verdiği lisansla geri dönüşüm amaçlı, kullanılmış lastik toplama merkezi olarak özel bir firmaya tahsis edilmişti. Gerekli şartları yerine getirmeyerek çevreye zarar verdiği gerekçesiyle 2009 yılında lisansı iptal edilen şirket, verdiği tüm taahhütlere rağmen 100 hektarlık alanda bulunan binlerce lastiği buradan toplatmadı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2016, 11:54
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48