banner15

Avrupa'nın en işlek havalimanına üçüncü pist geliyor

İngiltere hükümeti, uzun süren tartışmaların ardından başkent Londra'daki Heathrow Havalimanı'nın genişletilmesini kararlaştırdı.

Avrupa'nın en işlek havalimanına üçüncü pist geliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiliz Hükümeti, Avrupa'nın en fazla sefer yapılan Heathrow Havalimanı'na üçüncü bir pist inşa edilmesine onay verdi.

İngiltere Ulaştırma Bakanı Chris Crayling bugün konuyla ilgili olarak Parlamento'nun alt kanadı olan Avam Kamarası'nda bir konuşma yapacak. Çevrecilerin karşı çıktıkları karar ile ilgili olarak Parlemento'da oylama yapılacak.

Karara karşı çıkan kesimlerin çeşitli davalar açmaları bekleniyor. Geçen yıl yapılan araştırmada Heathrow'a yeni bir pist yapılması tavsiye edilmişti. Diğer seçenekler arasında Heathrow'daki mevcut pistleri uzatmak ve Gatwick Havalimanı'na yeni bir pist inşası vardı.

Londra eski Belediye Başkanı ve Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile Eğitim Bakanı Justine Greening, Heathrow'un genişletilmesine karşı çıkıyorlardı.

"2025'TE FALİYETE GEÇECEK"

Heathrow Havalimanı'na yeni bir pist inşası kararı, hükümetin Ulusal Havacılık Politikası'na girmeden önce ise kamuoyundan görüş ve şikâyetler alınacak. Daha sonra milletvekilleri gelecek yılın kış aylarında kararı oylayacaklar. Yeni pistin 2025 yılından önce faaliyete geçmesi beklenmiyor.

Londra'nın hava ulaşımı kapasitesini artırmak için hangi havaalanının genişletilmesi gerektiği İngiltere'de uzun süredir tartışılıyordu. Eski Başbakan David Cameron 2009 yılıdna Heatrow Havalimanı'na yeni pist inşa edilmeyeceği taahhüdünde bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2016, 11:51
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48