banner39

Avrupa'nın en kötü şöforları İtalyanlar

Yaz tatilinin başladığı şu günlerde yapılan bir ankete göre en kötü şöforlar İtalyanlar, ikinci sırada Türkler, üçüncü sırada Hollandalılar ve dördüncü sırada ise Almanlar yeralıyor

Avrupa 08.07.2011, 12:17 08.07.2011, 12:17
Avrupa'nın en kötü şöforları İtalyanlar

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Şu günlerde Almanya’nın bazı eyaletlerinde yaz tatilleri başladı ve birçokları otomobilleriyle yola düştüler. Almanların en çok sevdiği tatil yerlerinden biri de İtalya. Alp dağlarının güneyindeki İtalyan yemekleri, güneş ve sahiller Alman turistleri çekiyor. Ancak lezzetli yemekleri ve sıcak havasının yanında İtalyan trafiğinde, Alman sürücüleri araba kullanmaktan hiç de hoşlanmıyor. Güney Tirol ve Sicilya arasında Avrupa’nın en kötü şöforları direksiyon başında bulunuyor.

Yapılan bir araştırmada Almanlara göre Avrupa’nın en kötü şöforlarının İtalyanlar olduğu ortaya çıktı. İtalyanları Türk şöforlar takip ederken, üçüncü sırada Hollandalılar ve dördüncü sırada da Almanlar yeraldı.

Ankette kendisine soru yöneltilen kişilerden yüzde 13’ü İtalyan şöforlarının diğerlerine nazaran büyük bir farkla en kötü oto sürücüleri olduklarını söyledi. Tüketici Araştırmaları Şirketi GfK’nin internet forum sitesi ‘holiday autos’ için gerçekleştirdiği ankette binden fazla sürücüye görüşleri soruldu.

Türklerin sürücülük hünerleri de iyi not almadı. Ankete katılanların yüzde 12’si Türklerin kötü şöfor olduklarını belirtti. Hemen peşlerinden yüzde 11’lik bir değerlendirmeyle Hollandalılar kötü şöfor ünvanına layık görüldü.

Ankete katılan Almanlar kendi hemşehrilerinin de iyi birer şöfor olmadığı kanaatını taşıyor. Hollanda’nın peşinden, katılımcıların yüzde 7’sinin görüşüne göre en kötü şöforluğu Alman ve Fransız sürücüler yapıyor. Katılımcıların yüzde 4’üne göre Amerikalılar, Belçikalılar ve İngilizler ile Yunanlar en kötü şöforlar.

Kötü araba sürücülüğü konusunda kadınlar ve erkekler farklı düşüncelere sahip. Kadın katılımcıların yüzde 16’sına göre en kötü şöforlar İtalyanlar. Yüzde 11’ine göre ise Türkler ve Fransızlar en kötü sürücüler. Alman erkeklerden çoğu Hollandalı sürücülerle anlaşamıyor ve yüzde 13’ü Hollandalıların kötü sürücü olduğunu düşünüyor.

GfK bu araştırmasında yaşları 18’den büyük 1040 sürücüye görüşlerini sordu. Sonuçlar Almanya’daki 45,5 milyon sürücünün istatistik olarak ortak görüşlerini yansıtıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?