banner39

Avrupa'nın yeni gözdesi Çince

Avrupa'da seçmeli Çince dersleri artarken, Polonya'da çok sayıda okul Çince'yi zorunlu ders olarak okutma kararı aldı.

Avrupa 22.05.2012, 16:48 22.05.2012, 16:48
Avrupa'nın yeni gözdesi Çince

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünyada değişen güç dengesi, yabancı dil eğitimine de yansıyor.

Avrupa'da çok sayıda okul Çinceyi seçmeli ders olarak okuturken, Polonya bir adım öne geçerek, Çinceyi bazı okullarda zorunlu ders kapsamına aldı.

Polonya'da Çinceyi zorunlu dersler kategorisine alan okullara, son olarak Krakov kentindeki bir ortaokul eklendi. Okul yönetimi, Eylül ayında başlayacak yeni dönemde, Çincenin zorunlu ders olacağını duyurdu.

Bazı veliler Çince gibi zor bir dil yerine İspanyolca ya da Fransızcaya ağırlık verilmesinin daha verimli olacağını savunuyor.

Ancak okul yönetimi aynı görüşte değil.

Yönetim; ‘’İspanyolca, İtalyanca, Almanca ya da Fransızcayı çok sayıda kişi konuşabiliyor. Oysa daha şimdiden 1 milyar 300 milyon kişinin konuştuğu Çince, geleceğin dili’’ olduğunu söylüyor.

Öğrenciler de Çinceyi gerekli gördüklerini, Polonya'da ve Avrupa'da Çinlilerin sayısı giderek arttığını ve Çinliler’in daha etkin hale geldiğini düşünüyorlar.

Polonyalı öğretmenler, Çince gibi zor bir dili öğrenebilen bir kişinin, diğer dilleri kolayca öğrenebileceğini savunuyor.

İsveç'te de Eğitim Bakanlığı, geçen yıl ülkedeki okullarda Çincenin seçmeli ders olarak okutulmasını kararlaştırmıştı.

İsveç Eğitim Bakanı, şirketlerin gözlerini Çin'e çevirdiğini belirterek, okullarda Çince öğretilmesi sayesinde, İsveç'in uluslararası alandaki rekabet gücünün artacağını savunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?