Avrupa'ya 'büyük göç' sürüyor |FOTO

Yunanistan'dan Makedonya'ya geçen sığınmacılardan 2 binden fazlası dün geç saatlerde Sırbistan'a ulaştı. Midilli adasında Pire limanına gitmek için bekleyenlerin sayısı 10 bini aşarken, gerginlik de büyüyor. Budapeşte Garı'nın iki gün sonra açılmasıyla birlikte binlerce mülteci istasyona akın etti. Macaristan başbakanı ise 'niye buraya geliyorsunuz, Türkiye'yi terketmeyin' çağrısı yapıyor

Avrupa 03.09.2015, 10:56 03.09.2015, 15:22
Avrupa'ya 'büyük göç' sürüyor |FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Makedonya'ya kadar ulaşabilen sığınmacılardan, dün gece saatlerinde, 2 binden fazla Suriye, Irak ve Afganistanlı kadın ve çocuk Sırbistan'ın Preşovo şehrine ulaştı.

Mültecilere insani yardım Kızıl Haç kuruluşu tarafından sağlanıyor. Bölgeye ulaşan mülteci sayısında büyük bir artış yaşandığı gelen bilgiler arasında.Mülteci kabul merkezine yaklaşık bin mültecinin kayıt yaptırdığını ve bu sayının daha da artacağı bekleniyor. Kızıl Haç'ta yeterince yemek olduğunu ancak çocuklar için süt ürünlerinin tükendiği bildirildi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinden (BMMYK) Lorenzo Leonelli, yaptığı açıklamada, günde 3 bin ila 3 bin 500 göçmenin Yunanistan'dan Makedonya'ya geçtiğini söyledi. Makedonya-Yunanistan sınırındaki göçmen yoğunluğu iki gündür devam ediyor. Aralarında bebeklerin ve yaşlıların da bulunduğu göçmenler, Makedonya'ya giriş yaptıktan sonra sınıra yakın bir noktada kurulan göçmen kabul merkezinde kayıt yaptırıp, tren ve otobüslerle Sırbistan sınırına yakın bir noktada bulunan Tabanovtse'ye, oradan da Sırbistan'a gidiyor.

MİDİLLİ ADASINDA 10 BİN MÜLTECİ

Midilli limanında izin belgesi alıp Pire limanına gitmeleri için bekletilen göçmen sayısı 10 bini geçti.Midilli Belediye Başkanı Spiros Galinos, adada yaşanan yoğun göç akınından dolayı olağanüstü hal ilan edilmesi konusunda talepte bulundu. Galinos, geçici hükümette Vatandaşı Koruma Bakanı görevine getirilen Antonis Makrodimitris'e gönderdiği mektubunda, adada, sayılarının 10 binin üzerinde olan sığınmacılar nedeniyle olası salgın hastalık vakalarının önlenmesi, kamu ve özel mülkiyetin korunabilmesi amacıyla olağanüstü hal ilan edilmesini istedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliğinden yapılan açıklamaya göre, yıl başından bu yana Avrupa'ya kaçak yollarla giren kişi sayısı 224 bine ulaştı, bu yıl deniz yoluyla Yunanistan'a gelen göçmen sayısı ise 124 bini buldu. Sadece temmuz ayında 50 bin göçmen Yunanistan'a giriş yaptı.

6

MACARİSTAN: TÜRKİYE'DE KALIN

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'deki ana tren istasyonu iki gün kapalı tutulmasının ardından açılırken, istasyonda Batı Avrupa'ya giden tüm trenlerin "süresiz" iptal edildiği anonsu yapıldı.

Binlerce sığınmacı, gar kapılarının iki gün sonra yeniden açılmasının ardından gar kapısına akın etti. Polisin çekilmesinin ardından tren istasyonuna girmeye başlayan sığınmacılar, birbirlerini ezercesine Avrupa’ya giden trenlere bindiler.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban hiç kimsenin kayıt altına alınmadan Macaristan'ı terk edemeyeceğini söyledi. Orban, sığınmacılara ‘Türkiye’i terk etmeyin’ çağrısı da yaptı: "Neden Türkiye’den Avrupa’ya gelmek zorundasınız? Türkiye güvenli bir ülke.  Orada kalın, buraya gelmek riskli. Size burada kabul edileceğinizin garantisini veremeyiz. O nedenle de ahlaki olarak, insanı açıdan baktığımızda sınırlarımızı koruyacağız.”

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?