banner39

Avrupa'yı insafa getiren mülteci çocuk aranıyor

Suriye'nin Halep şehrinde yaralandıktan sonra ailesi tarafından Almanya'ya götürülmek istenen dört yaşındaki yaralı mülteci çocuğun görüntüsü Avrupa'da büyük ses getirdi. Çocuk sayesinde insafa gelen Avrupalılar şimdi mülteci sorunuyla daha yakından ilgileniyor

Avrupa 07.08.2015, 12:06 07.08.2015, 12:06
Avrupa'yı insafa getiren mülteci çocuk aranıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye, Irak, Afganistan, Libya ve Yemen'deki savaşlardan, Afrika'daki yoksul ülkelerden göçen sığınmacılara kapıları sıkı bir şekilde kapatmaya çalışan Avrupa'nın tavrında şu ana kadar hiçbir yumuşama olmadı. Ancak, Suriyeli bir çocuğun basına yansıyan iç acıtıcı görüntüsü birlik ülkelerinde geniş yankı uyandırdı. Halep'te yaralandığı belirtilen çocuğu görenler, mülteci sorununa artık daha farklı gözle bakıyor.

Tek bilinen 4 yaşında bir erkek çocuğu olduğu ve Halep’te evinin bahçesine düşen bombayla yaralandığı. En son Makedonya’da görüntülendi. Ailesi onu Almanya’ya götürmeye çalışıyordu. Avrupa’dan birçok kurum, kişi ve gazeteci yardım etmek için şimdi onu arıyor. Şimdiden, tek başına Avrupa’nın mülteci sorununa bakışını değiştirebilecek bir simgeye dönüştü.

Al Jazeera'den Alper Altuntaş'ın haberine göre, küçük çocuk, Pazar günü AFP tarafından Makedonya’nın Yunanistan sınırındaki Gevgelija kentinin tren istasyonunda görüntülendi. Hakkında bir bilgi edinilmemişti. Çoğu Ortadoğu ’dan, bir kısmı Afrika’dan gelmiş yüzlerce mülteci ile birlikte burada bekliyordu. Ona dair bilgileri, mültecilere yardım etmeye çalışan Legis isimli bir kuruluştan öğrendik. Ailesi pek bir şey konuşmak istememiş, isimlerini vermek istemediklerini, Suriye’nin Halep kentinden geldiklerini, çocuğun evlerinin bahçesine isabet eden bir bombayla bu hale geldiğini ve Almanya’ya gitmek istediklerini söylemişlerdi.

AB MİLLETVEKİLLERİ DE ONU ARIYOR

Fotoğrafının ve hakkındaki bilgi kırıntılarının ortaya çıkmasının ardından Avrupa’nın birçok yerinden kişi, kurum ve gazeteci şimdi ona ulaşmaya çalışıyor. Ancak bu çabalar şimdiye kadar başarılı olamadı.  Politikacıların da ilgisini çeken çocuk, Avrupa’nın çoğu zaman ilgisiz kaldığı mülteci sorununa dikkat çekmeyi başardı şimdiden. Hatta AB Parlamentosu’ndan bazı isimler de Legis ile iletişime geçerek onu nasıl bulabileceklerini soruyor.

Kuruluş, çocuğun Macaristan veya Sırbistan’da olabileceğini ve onu görenlerin kendilerine haber vermesini istiyor. Çocuğun bulunması için Almanya’dan da yardım istiyorlar.

GEVGELIJA'DAN YÜKSELEN ÇIĞLIK

Halepli küçük çocuk, yüzlerce mülteci gibi Yunanistan tarafından Makedonya Gevgelija’a gönderildi. Buradan Sırbistan’a, oradan Macaristan’a ve ardından da Batı Avrupa’ya geçmeye çalışıyor. Mülteciler arasında ağır yaralılar, yaşlılar ve yeni doğmuş çocuklar da var. Sırp aktivistler ülkelerine girmeye başaran mültecilere yemek yardımı yapmaya çalışıyor. Macar Hükümeti ise çoğu Suriyeli olan sığınmacılara yardım etmek yerine, onların ülkelerine girmemesi için şimdiden tedbir almaya başladı.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?