banner15

Avustralya'da Osmanlı'nın aşevi geleneği

Avustralya’da bulunnan Huzur Vakfı, mecsidi ve aşevi ile Osmanlı döneminin güzel örneklerinden birisini temsil ediyor.

Avustralya'da Osmanlı'nın aşevi geleneği

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avustralya’nın Melbourne şehrinde 2008 yılında kurulan Huzur Vakfı, Osmanlı döneminin güzel örneklerinden birisi olan aşevi geleneğini yaşatıyor.

Melbourne’daki Huzur Vakfı’nın binasının mescit olarak kullanılan bölümünde düzenli olarak cuma namazı kılınıyor. Vakıf yetkilileri, uzun zamandır cami sıkıntısı içinde bulunan Melbourne’nin Craigeburn ve Roxburg Park ilçelerinde Müslümanlar için yakın bir ibadethane imkanı oluşturmayı hedeflemişti. Huzur Vakfı yetkililer, iki yıl önce Cuma namazı sonrası namaz kılan cemaate yemek ikramında bulunmaya da karar vermiş. Ardından bu güzel girişim çeşitli hayırseverler tarafından üstlenilmeye başlandı.

Huzur Vakıf Koordinatörü Muhsin Canbolat, “Önceleri amacımız namaz için gelenlere vakıf olarak yemek ikram etmekti. Ancak idare heyetindeki gönüllü arkadaşlarımız, geçmişlerimizin ruhuna her hafta birimiz verelim dedi. Sonra bu çok farklı insanlar arasında yayıldı ve devamlı bir hal adı.” dedi.

Cuma namazlarından sonra ücretsiz yemek ikramının cemaat tarafından büyük ilgi ile karşılandığını belirten Canpolat, namazdan sonra yapılan yemek ikramının Avustralya’da devam eden nadir bir uygulama olduğunu kaydetti.

İkramları organize eden Erkan Kutlu ise “Cuma namazına gelen cemaatimizin büyük bir kısmı çalışan insanlardan oluşuyor. Normalde yemek için de vakit ayırmaları gerekiyor. Burada hem namazlarını kılabiliyor hem de, aynı yerde yemeklerini yiyebiliyorlar. Bu da onlar için çok büyük bir kolaylık.” dedi.

Bu arada namaz sonrası yemeklerini yiyen cemaat, biri biri ile daha bir yakınlaşma imkanı buluyor. Bir yandan eski dostluklar tazelenirken, diğer yandan yeni dostluklar kuruluyor. Ayrıca iş ortamının stresinden de bir nebze olsun uzaklaşılmış oluyor.

Öte yandan insanların vakıf çalışmalarına sahip çıkmalarından dolayı memnun olduklarını ve bu çerçevede cami külliyesinin çalışmalarının son aşamaya geldiğini belirten Canpolat, “Projelerimizi onaylattık. Önümüzdeki senenin ortalarından cami inşaatına başlayacağız.” Dedi. Canpolat, külliyenin bünyesinde bulunan resepsiyonda ayrıca düğün, nişan, sünnet ve konferans gibi faaliyetlere de ev sahipliği yaptıklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 16:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35