Avusturalya'da Merkel ve Putin ikili görüşebilir

Avusturalya'da haftasonu yapılacak G20 zirvesi sırasında Merkel, Ukrayna konusunda Putin'le ikili görüşme yapmak istediğini bildirdi.

Avusturalya'da Merkel ve Putin ikili görüşebilir

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Başkanı Angela Merkel, G20 zirvesinin yapılacağı Avusturalya'nın Brisbane şehrine gitmeden önce Yeni Zelanda'yı ziyaret ederek Başbakan John Key ile görüştü. Görüşme sonrası gazetecilere verdiği demeçte Merkel, Cumartesi günü başlayacak olan G20 zirvesi yanısıra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Ukrayna hakkında özel bir görüşme yapacağını, bunun için bir fırsat bulunabileceğini bildirdi.

Gazetecilerin Rusya'nın Avusturya sahillerine savaş gemileri gönderdiğini hatırlatmaları üzerine Merkel ve Key bundan rahatsızlık duymadıklarını belirttiler. Merkel, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün ihlal edilmesini ve Beyaz Rusya'nın başkenti Minsk'te yapılan anlaşma ile kararlaştırılan ateşkese uyulmamasını daha çok endişe verici bulduğunu söyledi. Alman Başbakan Merkel, bu konunun G20'nin gündeminde de yeraldığını kaydetti.

Basın açıklamasında Merkel, Moskova'nın ve Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların belirlenen barış planlarına olduğu gibi uymaları gerektiğini vurguladı. Merkel, Rusya'dan ve ayrılıkçılardan Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına sınırsız bir şekilde saygı duymalarını taleb etti. Alman Başbakan, hedeflerinin şiddeti sona erdirerek kalıcı politik bir çözüm bulmak olduğunu ifade etti.

NATO'DAN PUTİN'E SERT ELEŞTİRİ

Diğer taraftan Ukrayna'da ateşkesin bozulmasından dolayı bir açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Putin'i sert bir dille eleştirerek gerginliği kışkırtmakla suçladı. Son günlerde Rusya'nın yeniden bölgeye silah, techizat, top, tank ve roket gönderdiğini tesbit ettiklerini belirten Stoltenberg, Putin'in çatışmaları alevlendirerek teşvik ettiğini söyledi. Stoltenberg, 'Başkan Putin ateşkesle ilgili anlaşmaları bozarak, Ukrayna'nın bağımsızlığını tekrar ihlal etti.' dedi.

NATO Genel Sekreteri, Rus savaş uçaklarının defalarca Avrupa hava sahasını ihlal etmelerini de dile getirerek Putin'in sivil uçuşları tehlikeye soktuğunu belirtti. Putin'in savaş uçaklarının hava yolunda düzenlemeyi sağlayan sinyal gönderici transpondor kodları kullanmadıklarını, uçuş güvenliğiyle de iletişim kurmadıklarını ifade eden Stoltenberg, NATO savaş jetlerinin bu yıl 100'den fazla Rus savaş uçağına müdahale etmek zorunda kaldıklarını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2014, 17:49
banner53
YORUM EKLE

banner39