banner39

Avusturya İslam kanunundaki son değişiklikler

Avusturya'da Müslümanları temsil eden kuruluşlar tarafından kabul edilmeyen yeni İslam kanununda bazı değişiklikler yapıldı, dış ülkelerden ücret alan imamlara bir yıl süre verildi.

Avrupa 12.02.2015, 12:11 12.02.2015, 12:13
Avusturya İslam kanunundaki son değişiklikler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avusturya Parlamentosu tarafından 25 Şubat'ta karalaştırılması beklenen yeni 'İslam Kanunu' tasarısında bazı değişiklikler yapıldı. Buna göre önceden yalnızca Başbakan tarafından kabul edilmesi yeterli olan dini bir cemaatin resmi organ olarak tanınması, yeni belirlemeye göre tüm hükümetin kabul etmesi ile mümkün olabilecek.

Yine yeni uygulamayla okullardaki İslam derslerini yalnızca Müslüman öğretmenler verebilecek. Bu değişiklikle Avusturya hükümeti İslami kuruluşların bir talebini yerine getirmiş oldu. Yabancı ülkeler tarafından ücretleri ödenen imamlara verilen izinler kanunun yürürlüğe girmesiyle iptal olunacaktı. Ancak yapılan değişiklikle bir yıllık bir geçiş süresi tanındı.

Avusturya'da yaklaşık 570 bin Müslüman yaşıyor. Genel nüfusun yaklaşık yüzde 7'sini oluşturan Müslümanlarla ilgili İslam kanunu Avusturya'da 1912 yılında hazırlanarak yürürlüğe girmişti. Avusturya'da Müslüman temsilci kuruluş olarak Avusturya İslam Cemaati IGGiÖ ve Müslüman Alevi Cemaati 'Alevi' resmen tanınıyor.

Avusturya Uyum Bakanı Sebastian Kurz ve Başbakanlık Bakanı Josef Ostermayer tarafından hazırlanan yeni İslam kanunu ile Avusturya'da yaşayan Müslümanların hakları ve görevleri belirlendi. İslami kuruluşlar ve cami derneklerinin hukuki konumlarının da ortaya konulduğu kanunda, Ordudaki Müslüman askerlerin ihtiyaçları, hapishane ve hastahanelerdeki Müslümanların ihtiyaçları, ilahiyat eğitimi, resmi tatil günleri ve gıda maddeleriyle ilgili belirlemeler de yeralıyor.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?