Avusturya okullarında Türkçe ikinci yabancı dil

Avusturya liselerinde Türkçe ikinci yabancı dil olarak okutulacak, bu konuda Graz Üniversitesi ile Eğitim Bakanlığı ortak bir çalışma yapıyor

Avusturya okullarında Türkçe ikinci yabancı dil

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avusturya’da liselerde ikinci yabancı dil olarak Türkçe okutulması ve diplomalarda bitirme not ortalamasına dahil edilmesi planlanıyor. Böylece Türkçe, Avusturya’da okutulan Fransızca, Rusça, Polonyaca ya da Bosna-Serbokroat dilleriyle aynı statüde ikinic bir yabancı dil olarak seçilebilecek.

Avusturya Eğitim Bakanlığı, Graz Üniversitesiyle birlikte çalışmalara başladı. Üniversitede oluşturulacak ‘Türkçe’ bölümünden yetişecek öğretmenler liselerde öğrencilerin tercihlerine göre yabancı dil olarak Türkçe dersi verecek. Liselerde Türkçe dersi, Türk asıllı öğrencilere tüm derslerin Türkçe verilmesi anlamına gelmiyor.

Türkçe’nin yabancı dil olarak liselerde okutulması projesi farklı tepkilere neden oldu. Avusturya Halk Partisi ÖVP paralel toplum oluşmasından korkuyor. Buna karşın Yeşiller’den eğitim ve öğretim uzman politikacısı Harald Walser, teklifin memnuniyet verici olduğunu, geç bile kalındığını söyledi.

Irkçı karşıtı AKS grubu adına konuşan Alexander Obermüller, FPÖ ve BZÖ’nün Türkçe’nin ikinci yabancı dil olarak okutulmasına karşı olmalarını eleştirerek, okullarda Türkçe öğretilmesinin artık öğrencilerin Almanca öğrenmek zorunda olmaması ya da istememesi anlamına gelmediğini belirtti. Obermüller İngilizce derslerinin de Almanca’yı ders programından kovmadığını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2011, 12:14
banner53
YORUM EKLE

banner39