banner15

Avusturya, Slovenya sınırına duvar örüyor

Macaristan ve Slovenya'dan sonra Avusturya da, Slovenya sınırına 29 km uzunluğunda tel duvar inşaa ediyor.

Avusturya, Slovenya sınırına duvar örüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avusturya hükümetinden yapılan açıklamada, Slovenya sınırındaki Spielfeld'de daha iyi sınır kontrolü için önce 3,7 km uzunluğunda bir tel duvar çekileceği, şayet sınırdaki durum düzelmezse duvara 25 km daha ilave edileceği bildirildi.

Avusturya Başbakanlık Bakanı Josef Ostermayer, tel duvarın önce dikenli teller olmadan inşaa edileceğini, ancak acil durumlarda dikenli tellerle donatılabileceğini söyledi. Tel duvarın yapımına iki hafta içinde başlanacak ve inşaat 2 ay sürecek. İçişleri Bakanı Johanna Mikl-Leitner'in verdiği bilgiye göre duvarın yüksekliği 2 metre 20 santim olacak.

Ostermayer, duvarın mültecileri engellemek için değil, kontrolün daha rahat yapılabilmesi için inşaa edildiğini bildirdi. İçişleri Bakanı Mikl-Leitner'in iki hafta önce sınırın iki tarafına da bir km uzunluğunda duvar teklifi, hem koalisyon ortakları hem de AB tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Mikl-Leitner, Slovenya'nın talebi üzerine 25 km'lik duvarın inşaasına şimdilik başlanmayacak. Slovenya, kendi tarafındaki sınır bölgesinde güvenlik koridoru oluşturarak ve devriye sayısını artırarak kontrolleri daha sıkı yapmayı teklif etti. Şayet bu gerçekleşmezse, Avusturya'nın 48 saat içinde 25 km'lik tel duvarı çekeceği bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2015, 13:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35